pondělí 30. června 2008

Konec Windows XP - a co takhle Linux?

Všixni tak nějak víme, co se stalo: Microsoft vyhlásil konec prodeje Windows XP (Novinky.cz). Svýho nejlepšího softu (přiznejme jim a si to). A je to velmi zvláštní konec: podpora do roku 2014, hehe, a i když jako koncový produkt už nebudou k mání, přesto na XP můžete daungrejdovat - ovšem po koupi Visty. MS věří v přechod wokenáčů na Visty.

Musí to být silná víra, když nechávají podporu XP do roku 2014. Všechna čest - první mučedníci pro Krista by jim mohli takovou víru závidět!

Já zase věřím, že hodně lidí vyzkouší Linux. Linux Ubuntu. A zjistěj, že je to přesně ten operační systém, po jakém vlastně celou dobu toužili:
  • stabilní
  • upravitelný podle vlastních potřeb
  • vysoce bezpečný
  • otevřený zdrojový kód (ochrana soukromí!)
  • zcela zdarma (včetně aktualizací)
  • jednoduchý na ovládání (screenshoty)
  • s dobrou podporou
  • spousta prověřených programů (taky zdarma)
  • běží i na starším hardware
Už žádný viry, už žádný záplavy adware a spyware, žádný tuhnutí vyčerpáním systémových prostředků, a to vše pořád dokolečka. Už žádný potupný vyhledávání tajemnejch freeware programů, o nichž vlastně nevíte, co všechno uměj... za vašimi zády...

Linux, to je ten slíbený ráj! To je to evangelium pro zoufalce, kteří už se nechtějí nechat do něčeho pořád tlačit jako stádo. Za zkoušku nic nedáte. A nemusíte ani nic instalovat, stačí nabootovat z instalačního Live CD.

neděle 29. června 2008

Firefox jo, tak proč ne Linux?

S příchodem nejnovější verze prohlížeče Firefox se strhnul obrovský mediální humbuk. Všichni všude jsou z něj úplně rozm... rozmetaní na hadry. Lupa, Živě, Novinky... každý pochvalně mluví o Ohnivé lišce. Je to prima, ale jsem smutný kvůli Tučňákovi.

Heršvec, proč se něco takovýho nestrhne kolem nové verze Ubuntu? Proč není akce jako Ubuntu Download Day? SpreadTux? :-) Proč se podíly Firefoxu a Linuxu (nejspíš Ubuntu, protože je nejvíc pro lidi) tak dramaťácky lišijou?

A přitom je jasné, že uživatelé Firefoxu jsou vlastně zdivočelí Linuxáci, akorát o tom nevědí. Od používání Firefoxu k používání Linuxu Ubuntu je už jen malý crewczech. To základní je společný:
  • cena: 0,- Kč, hodnota: k nezaplacení
  • vysoká přizpůsobitelnost (respekt k jedinečnosti uživatele)
  • ochrana soukromí (otevřený kód)
  • rychlé bezproblémové aktualizace
  • snadná instalace, jednoduché ovládání
  • stovky doplňků/programů zdarma
  • mravní hodnoty (používáte legální software, nekradete chleba miliardářům)
Vážně netuším, co Firefoxákům brání přejít na Linux. Come Tux some! Možná, že ti, co nepřešli, ani nejsou skuteční firefoxáci, ale jsou jenom tak "u Firefoxu". Někdo vědoucí jim ho nainstaloval a oni ho používají, ale v hlavě se jim neudála žádná změna.

Ale lidi, kteří se chtějí počítat mezi elitu, by měli používat Linux. S tím nic nenaděláme: zrno nejsou plevy. Skutečnej firefoxák to má v sobě - vnitřním vývojem prostě nutně dospěje k Linuxu. A jedině takovýmu člověku můžu s čistým svědomím a bez zvednutého obočí přidat kladné znaménko.

sobota 28. června 2008

Deset záseků pro Ubuntu nováčky

Web Linux.com přišel s článkem o deseti překážkách, které mají sílu odradit nováčky zkoušející Linux Ubuntu od toho, aby na tento operační systém přešli.

Autor článku tvrdí, že posbíral těchto deset běžných problémových bodů ze support fór firmy Canonical, takže nejspíš mají jistou váhu. Uznávám, že se tyto otravnosti mohou vyskytnout a že spousta lidí nedokáže najít na fórech podpory řešení a vyzkoušet ho. Možná je to přirozené síto...

úterý 24. června 2008

Orca - hlasový software pro nevidomé

Dnes jsem vyzkoušel program zvaný Orca - software, který čte strojovým hlasem navigační prvky a texty v počítači a komentuje činnost systému. Na Ubuntu (Hardy Heron) je Orca předinstalovaná, ale je nutné povolit její spouštění po startu a spustit celé nastavení v Systém > Volby > Technologie usnadnění. Vyžaduje restart.

Po restartu Ubuntu se objeví okno Orcy s volbami a okamžitě jsou všechny navigační prvky, položky a činnosti operačního systému popisovány a komentovány nahlas. Srozumitelnost hlasu v češtině je poměrně vysoká, nejspíš se na něj dá rychle zvyknout (navíc lze nastavit různé vlastnosti čtení). Hlavně jsem ale coby vidomý mohl srovnat, jak Orca pomáhá při navigaci po Ubuntu. Je to svébytný systém, ale musel jsem uznat jeho užitečnost.

Potom jsem vyzkoušel Orcu ve Firefoxu 3. Orca čte navigační prvky a informuje o činnosti prohlížeče (třeba, že ukončil načítání stránky atp.). Libovolný text webové stránky je přečten po označení myší. Je to zvláštní pocit, slyšet strojový hlas číst úryvek tohoto blogu...

Orca se mi zdá být velmi cenný a sympatický program. Všechna čest lidem, kteří něco takového pro nevidomé a slabozraké vytvářejí.

Související:
BlindUbuntu (Wiki Ubuntu.cz)

úterý 17. června 2008

Wine 1.0 je tady

Tak jsme se přece jen dočkali! Po patnácti letech, kdy bylo naloženo ve vývojce, přichází Wine 1.0. (Slashdot.org).

Schválně jsem se díval, jestli ho mám vůbec instalované - a nemám. Kdysi loni jo. Měl jsem pod ním grafický editor Photofiltre. Ale už jsem se mezitím seznámil s Gimpem a zjistil, že Gimp je na to, co potřebuju, docela v pohodě a netřeba dělat mrkvím žádné ústupky.

úterý 10. června 2008

Rok s Ubuntu a Firefox 3

Ani jsem si nevšimnul, jak to uteklo. Už rok svištím na svobodném operačním systému Linux Ubuntu. Tučňák jediným mocným free open source kouzlem ovládnul moje PC a už se ho nevzdal.

Vzpomínám si na ty krásné zážitky plné úžasu a radosti, když jsem poprvé nabootoval z instalačního/Live CD Ubuntu a viděl, že všechno funguje bez nutnosti doinstalovávat jakékoliv ovladače. A když jsem viděl, jak je prostředí Gnome pěkné (na motiv Human nedám dopustit, nikdy se mi neokouká) a vymakané.

Ech, ty krásné doby prvních doteků!

No, ale nemůžeme se dívat jen do minulosti. Ubuntu udělalo za rok opravdu pořádný krok směrem k ještě běžnějšímu uživateli, než jsem já. Každopádně za ten rok stability, bezpečnosti a svobodné kustomizovatelnosti patří dík celé komunitě kolem Ubuntu a vlastně všem linuxákům.

* * *

Dnes ráno se v aktualizacích objevil Firefox 3. Asi mám vlčí mlhu, už se v těch RC verzích nevyznám, myslím, že tam bylo RC2, každopádně označení v Nápověda > O aplikaci Mozilla Firefox je Firefox 3.

Rok s Tučňákem. Zamáčkněme slzičku nostalgie mířící ke spokojenému úsměvu linuxového uživatele - klikoše - a pojďme dál. Ať žije Ubuntu!