neděle 25. května 2008

RefControl pro Firefox 3 Beta5

Zdá se, že rozšíření RefControl prohlížeče Firefox už konečně zase funguje i pro Beta5. Předchozí verze doplňku chvíli šla, ale po nějaké době ji Beta5 stejně zakázala jako nekompatibilní. Verzi 0.8.11 testuju už asi dva dny a žádné problémy. V mezidobí jsem referer blokoval v about:config (změna hodnoty z 2 na 0 v položce network.http.sendRefererHeader).

úterý 20. května 2008

FireGestures !

Původně jsem uvažoval, že další článek na tomhle po čertech houževnatým bložíku se bude jmenovat Nebuď wowce - trájni Linux!, ale mezitím jsem zjistil, že navigování FIrefoxem mi i přes zásadní musthave addon Tab Mix Plus připadá pomalé, a vzpomněl jsem si na skvělé rozšíření Mouse Gestures. Jenomže to pro FF Beta5 nefachčí. A navíc jsem je už kdysi zkoušel (hned před rokem) a ty gesta byly v Linux Firefoxu nějaký tuhý nebo pomalý nebo co.

Jenže potřeba je potřeba, a tak jsem s nadějí nainstaloval hned to další, co se nabízelo, FireGestures - no a teda, bomba! Zpět a Kupředu jsou už přednastavený (Left, Right s drženým pravým myšítkem), akorát jsem si úplně prostince nově namapoval Zavřít panel a Nový panel ve volbách (preferuju prosté Down, Up, tj. D,U). Samozřejmostí je kustomizovatelná barva a tloušťka čáry.

Skvělé je, že pokud vaše nové gesto je v konfliktu s nějakým starším, tak rozšíření vám ihned pohotově nabídne, že to starší smaže. Prostě báseň - pár sekund intuitivního nastavení a už zase používám bleskovou navigaci pomocí gest myší - excelentní, rychlé FireGestures. Jak jsem mohl bez toho tak dlouho existovat? Übercool!

pondělí 12. května 2008

Firefox 3 - navázané stahování

Firefoxu 3 Beta 5, který je dodáván s novým Ubuntu 8.04 Hardy Heron, můžu vytknout několik věcí, z nichž jedna se týká nekompatibility některých mých oblíbených pluginů a další jistého veledůležitého formuláře pro generování jistého kódu, kde se prostě Beta 5 nechytá.

Nicméně už jsem si zvyknul na "chytré" Záložky a dokonce využívám právě těch Chytrých záložek (mno to víte, vrána k vráně! totiž tučnák k vráně sedá!), protože je prima občas mrknout na Naposledy přidané.

A druhá klíčová věc, za kterou bych Firefox 3 (Beta 5) pochválil, je navazované stahování. Zkrátka stahujete a když potřebujete, můžete ve Správci stahování přerušit, vypnout kompla, políbit plyšovou tučňačku na dobrou noc, a druhý den zapnout a zase stahování navázat. Zrovna z noci na dnešek jsem si to ověřil, protože jsem už nestihnul stáhnout jednu linuxovou distribuci. Takže jsem tomu dal pauzu, vypnul prohlížeč a komp, no a dneska stačilo "odpauzovat" a stahování pokračovalo jakoby nic. Moc prima.

A když už jsme u Správce stahování - není to úžasný, že jsou informace o stahování (počet, doba do konce) vidět ve spodní liště? Na kterou když poklepnete, tak vám Správce hned vyskočí? Takže ho můžu mít pěkně vypnutýho (Úpravy > Předvolby > Hlavní: Zobrazit okno správce stahování...), aby furt nevyskakoval, ale zároveň nejsem ochuzen o okamžité info, jak dlouho ještě bude stahování pokračovat (a po kliknutí i o další)? Tomuhle říkám pokrok.

neděle 11. května 2008

Kousnuté Ubuntu? Zablokovaný svazek TrueCryptu?

Včera jsem zkoušel takovou blbost. Hehe, asi vás napadne co, ale to je jedno :-) Každopádně Ubuntu se začalo kousat a pomohl jen restart. Ubuntu za to samozřejmě nemohlo, to jen můj HW prostě není tak silný, aby utáhnul tuhle záležitost (která by ovšem jinak byla dokonalá :-) Některý menší záležitosti tak jdou udělat, ale tohle už je opravdu moc. Tam už je docela vytížení, i když to běží normálně, a ne aby to ještě TC šifroval a dešifroval :-)

Psychologicky zajímavé je to, že jsem tuhle záležitost už loni zkoušel a taky se to kousalo. Člověk má holt krátkou paměť a nezměrný idealismus. Mno, takže nic. Jsem to oddělal a Ubi už zase běží fpoho! Ale o tom jsem nechtěl.

Zajímavější totiž je situace, když zatuhne komp s otevřeným TC svazkem. Totiž ono po restartu a připojení se ten TC svazek začne chovat tak nějak divně, tak jakoby zamčeně! Asi je tam nějakej ten lock, že jo? Aby se náhodou nestalo, že po zatuhnutí a restartu by se dalo přijít k otevřenýmu TC svazku.

Každopádně ten TC svazek začal po restartu a připojení dělat neplechu a žádný úpravy práv tomu nepomohly. Celý problém se vyřešil teprve tehdy, když jsem po right clicku na daný svazek (v přehledu slotů) dal Repair Filesystem. A už to zase běží OK. Takže v případě zatuhnutí poče a zamknutí TC svazku je podle všeho nutno provést opravu filesystemu na tom svazku.

P. S. Tyhlety moje experimenty jsou jediný situace, kdy mi Ubuntu zatuhlo, jinak se nepamatuju, že by Ubuntu kompletně padlo nebo vytuhlo dlouhým během nebo spuštěním hodně programů (něco jiného je ovšem Nautilus, ale na Hardym jsem si zatím nevšimnul, že by tento problém nastal). Prostě spolehlivá stabilita operačního systému jako je Linux Ubuntu, to je další plus (vedle vzhledu, bezpečnosti, otevřenosti kódu a bezplatnosti).

středa 7. května 2008

Bojíš se BSA? Zkus Ubuntu!

Kdo chce BSA bít, ten si chat vždy najde! (anonymní moudrost)

Konejte pokání, nehodní! Přikloňte se na stranu světla, obejměte Tučňáka a radujte se! Svatý, svatý, svatý je Pán linuxů! (Evangelium podle Tuxouše)

Pročetl jsem si velmi zajímavý chat se zástupcem organizace BSA na Novinky.cz a opět mě napadá jenom jedno poselství :

Pokud máte strach, protože máte doma nelegální software, za který jste nezaplatili nebo který používáte v rozporu s jeho licenčními podmínkami, tak se ještě jednou zamyslete, jestli by vám nebylo v říši svobodného open source softwaru lépe. Konkrétně co takhle zkusit Linux Ubuntu?

Už jenom ten klid svědomí. A pak ty repositáře nabitý stovkama ba tisícovkama dokonalých programů zdarma! Kde jinde dostanete něco takového než u tučňáků?

Svobodný operační systém Linux Ubuntu je
  1. zcela zdarma
  2. jednoduchý na instalaci i ovládání
  3. bezpečný
  4. s otevřeným zdrojovým kódem (dobré vědět!)
  5. krásný
  6. v češtině
Zkrátka vhodný pro každého, kdo už neví kudytudy a kdo se každou noc nad ránem budí, jestli už mu na dveře neklepe rameno zákona.

Pro začátek zkoukněte screenshoty. Mnu, co dodat? Na výběr máte. Bejt v klidu, za vodou, nebo žít ve strachu z(e spravedlivého) trestu? Co myslíte? Nenastal už, slovy klasika, čas přiklonit se na tu správnou stranu?

čtvrtek 1. května 2008

Mobloquer 0.5 v Ubuntu 8.04 - zase o něco lepší ip blocker!

V tom všem shonu a kolotání kolem Ubuntu 8.04 Hardy Heron jsem si ani nevšimnul, že už vyšel nový Mobloquer 0.5. A jak se dalo čekat, tvůrci nelenili a přidali četná zlepšení, to hlavní jsou asi dialogy pro povolení IP adresy (Whitelist) a pro odstranění (Remove) IP adresy (Settings, tlačítka dole). Lze tedy rychle operovat s povolováním a zakazováním IP adres (vyzkoušel jsem si to na zákazu a povolení adresy localhostu). To, co je původně blokováno v Logs, lze tamtéž tlačítkem dole povolit a když změníte názor, tak zase v Settings > Whitelist IPs to lze pohodlně kliknutím oddělat, čili zakázat. Následuje několik otravných leč nutných vložení sudo hesla :-)

Související
Mobloquer - grafický front end Moblocku