středa 30. prosince 2009

Štastný nový rok!

Z celého srdce přeju všem čtenářům Větrniště a zejména všem uživatelům Linuxu Ubuntu, aby jim nový rok 2010 přinesl co nejvíc radosti a naplnění. Zítra se dobře bavte a příští rok zase tady, kamarádi! :-)

středa 23. prosince 2009

Spokojené Vánoce všem!

Přeju všem čtenářům a hlavně všem linuxákům a linuxačkám krásné a veselé Vánoce 2009, bohatého ježíška a pohodovou atmosféru v kruhu nejbližších. W

čtvrtek 3. prosince 2009

Ubuntulinux.cz ano!

Na začátku září se objevil nový český zpravodajský portál o Ubuntu, Ubuntu Linux. Zaregistroval jsem ho díky zprávičce na Root.cz, a přestože jsem nebyl dvakrát uchvácenej vzhledem, sliboval jsem si to dobré v samotném obsahu.

A opravdu, jak šel čas, zjistil jsem, že na Ubuntulinux.cz rád chodím. Proto jsem si ho přidal i do zdejšího sidebaru, abych viděl novinky. Takže jsem rozhodně spokojen se čtením tohoto zajímavého zpravodajského serveru.

Hodně štěstí a energie do dalších měsíců a let!

středa 18. listopadu 2009

Zatím ještě ne

Zatím jsem ještě nepřešel na 9.10. Karmic Koala má zkrátka smůlu, nebyl čas. Doufám, že přejdu někdy do konce listopadu. :-) Už se těším.

čtvrtek 29. října 2009

Nové Ubuntu 9.10 Karmic Koala právě dorazilo!

Je to tak. Dnes byla uvolněna finální verze nového Ubuntu 9.10 s kódovým jménem Karmic Koala. Už stahuju CD image, k přechodu se chystám asi v sobotu.

Už se moc těším. Linux Ubuntu jako svobodný operační systém s otevřeným zdrojovým kódem naprosto splňuje to, co od operačního systému a software vůbec požaduju.

čtvrtek 22. října 2009

Ubuntu 9.10 RC!

Podle zprávy Root.cz vyšlo právě Ubuntu 9.10 RC, čili verze, která už do finální podoby nemá moc co dohánět. Je 22. října, do vydání finálky 9.10 zbývá jen pár dnů, to to uteklo! Také Windowsáci mají vánoce, protože se dnes začaly prodávat Windows 7. Přejme jim to, ať si to užijí se vším všudy, se vším tím, co například já už roky nemusím díky bohu a Linuxu snášet! Už se moc těším na Ubuntu 9.10 Karmic Koala, na vysoce bezpečný a otevřený operační systém zdarma.

čtvrtek 8. října 2009

Říjen přináší Ubuntu

Zas je tu říjen, což pro všechny ubuntisty znamená jednu ze dvou hlavních událostí roku: nové Ubuntu. Tentokrát to bude 9.10 Karmic Koala. Přehled dosavadních vydání viz Wikipedia. Takže, kdo z non-linuxových čtenářů chce něco udělat pro rozšíření svobody na Zeměkouli a zkusit Linux, ať sleduje Ubuntu.cz. Vydání finální verze 9.10 už se blíží!

čtvrtek 10. září 2009

Ubuntulinux.cz

Dnes jsem se dozvěděl na Rootu, že byl spuštěn nový český portál o nejpopulárnější linuxové distribuci Ubuntu, Ubuntulinux.cz.

Co se týče vzhledu stránek, nepadl mi příliš do noty, protože zkrátka takto vypadá Ubuntu.cz, respektive Ubuntu.com. Onen vzhled je vydán pod licencí GNU GPL v3, takže ok, ale o to mi nejde, spíš, že by bylo dobré mít odlišnější, vizuálně samostatnou podobu webu.

Pokud jde o obsah a účel, přinášení novinek a zpráv o dění kolem Ubuntu, tak můj první dojem je celkem pozitivní, přeju redakci, ať jim vydrží nadšení a určitě budu tyto stránky sledovat.

pátek 31. července 2009

Běžnej hukot

Poslední dobou se kolem mého Ubuntu nic neděje. Tučňák spolehlivě maká každý den a zajišťuje běžný provoz. Nejbližší velkou událostí tak zůstává asi nová verze v říjnu.

čtvrtek 11. června 2009

Za deset sekund

Ubuntu 10.04 neboli dubnové vydání příští rok by mělo nabootovat za deset sekund. Tak to je fakt hustý, ty kráso! Krásnej cíl. Už na právě aktuálním 9.04 je opravdu rozeznatelný rozdíl v rychlosti bootu oproti 8.10. Já si neumím představit, že napočítám do deseti a bude nabootováno. Už teď je to vyloženě chvilka. Jo, a škoda, že zmizí splash screen a její progress bar. V tom jsem docela nostalgicus.

pátek 1. května 2009

Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope konečně instalováno!

Nakonec vše dopadlo tak, že jsem nové Ubuntu 9.04 "Zajdalen" instaloval až včera večer. Instalace z cédéčka proběhla v pořádku, přičemž jsem tak jako už minule zvolil ruční nastavení, čili nikoliv totální instal přes celý harddisk, ale pouze na systémový logický disk. Chtělo to ovšem mírně nastavit, tj. vybrat file system (dal jsem Ext4) a zvolit, že jde o kořenový adresář (/). Nu a samozřejmě všechny ty obvyklé věci jako výběr časového pásma, klávesnice, založení user účtu, prostě pohodička.

Po prvním bootu do nového Ubuntu jsem povolil nesvobodné ovladače pro nvidia grafárnu a opět restartoval. Nu a pak už jen takové ty moje úpravy a úpravky (viz štítky bezpečnost, návody a nástroje), aby desktop vypadal a fungoval, jak mi to vyhovuje.

Nejvýraznější novinkou, které jsem si všimnul, je rychlejší start: je to opravdu rozdíl. Potěšilo mě, že NumLock se konečně zapíná defaultně. Jinak všechno funguje, jak má.

čtvrtek 23. dubna 2009

Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope právě vyšlo!

Na www.ubuntu.cz už je k dispozici ke stažení finální verze nového Ubuntu s označením 9.04 a kódovým jménem Jaunty Jackalope.

sobota 11. dubna 2009

Nové Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope za dveřmi

Finální verze nového Ubuntu 9.04 už je na spadnutí: oficiální release je stanoven na 23. dubna. Přečetl jsem si vyčerpávající recenzi na dedoimedo.com (via Root.cz), která je psána tak sugestivně, že jsem chvílemi dokonce zauvažoval, jestli bych neměl počkat až na podzim. :-) Jenomže pak mě napadlo, že jsem zvědavej a stejně bych nevydržel: moje tradice je zkrátka instalovat každé nové Ubuntu, ať už jsou pro to důvody nebo ne, ať už je to dubnová nebo říjnová verze. Nemám žádný vážný důvod to měnit. Takže už se těším na Jaunty Jackalope.

pondělí 6. dubna 2009

Portable Ubuntu...

Když jsem četl na Lifehackerovi článek o Portable Ubuntu for Windows, které může být spuštěno jako program přímo ve Windows, tak jsem fakt nevěřil vlastním očím. Škoda, že to nemůžu vyzkoušet, protože tohle vypadá opravdu dost dobře. Umí prý i pracovat se složkami a soubory Windows a ukládat do nich. Už si ani nemusíte Ubuntu instalovat pomocí instalátoru Wubi coby dual boot, odteď jde spustit jako "windowsovský" program přímo pod Windows... Bóže, kam ten svět spěje? :-)

pátek 27. března 2009

Vyšel KeePassX 0.4.0

Včera vyšel KeePassX 0.4.0, nová verze oblíbeného opensource cross-platformového správce hesel. Mezi novinkami je například automatická záloha změněných položek, což je jistě užitečná funkce. Linuxový bundle zase nic, ahjo.

středa 11. března 2009

Zabil nezabitelnýho...

... a pohlédnul do tváře božské Tučňačce...

Teď nějak poslední dobou jsem začal pozorovat, že mi po tisknutí visí jeden proces (captmon, je to monitor tisku), vytěžuje procesor na 100% a nejde zabít ani ve Sledování systému ani v terminálu pomocí prostinkého sudo kill. Tak jsem použil Google a až asi na třetí pokus jsem našel, že ten příkaz KILL musí být ještě s číslem -9. Takhle:

$ sudo kill -9 čísloprocesu

Tak jsem to zkusil a "nezabitelný" proces captmon ihned chcípnul. Pokud jsem to správně pochopil z manuálu (man kill), tak to číslo 9 znamená, že nesmí být blokován.

sobota 7. března 2009

Nic nového s Tučňákem

Poslední dobou nic nového v Ubuntu. Standardní denní provoz, užívám si všech kvalit Linuxu jako už tolik měsíců ba roků. S mírným úsměvem sleduju na zpravodajských serverech neustálá oznámení týkající se nejmenovaného majoritního OS, jak zase bude útočit nějaký ten vir nebo co za kritickou bezpečnostní chybu se zase objevilo...

S Tučňákem naopak pohodička, míchání kávičky, nohy na stole... Poslední "vzrušující" událost: automatická aktualizace Firefoxíku. Jo a taky jsem vyzkoušel GSmartControl, čili grafickou verzi smartctl (o tomto nástroji jsem již kdysi psal ) neboli jak je na tom HDD.

pondělí 16. února 2009

KeePassX 0.4.0 Beta 1 je tady

Oblíbený cross platformový opensourceový správce hesel KeePassXprvní betu nové verze. K dispozici je zdroják a hlavně se požadují překlady do jazyků.

Jsem zvědavý, jestli autoři konečně vydají také Linux bundle čili portable verzi vhodnou na klíčenky atd. Na foru je sice rada, že lze dočasně nainstalovat normální verzi a pak z usr/bin okopčit bin soubor do složky /bin v té portable verzi, ale stejně bych měl radši nový bundle přímo od autorů. Jinak jsem zkoušel i Windows bundle s Wine a zdá se, že to funguje bez problémů, ale nerad používám Win verze programů s Wine, pokud můžu mít ryze linuxovou.

pátek 13. února 2009

Tučňák a Fidel: Nova Linux - kubánské distro

Mohli jsme se toho dočkat i dřív, ale přišlo to teď: Kubánci vydali vlastní linuxové distro Nova Linux, postavené na Gentoo. Jejich důvody jsou na první pohled stejné jako u většiny lidí, kteří přešli na Tučňáka (čímž nenaznačuju, že ve sklepě vězníte disidenty):
  • bezpečnost a otevřenost kódu
  • cena ( $ 0 )
  • nezávislost, bezproblémová dostupnost
Je to paradoxní, že? Svoboda GNU GPL má zkrátka různé důsledky. Čímpak asi budou barbudos surfovat v Nova Linuxu - Chezillou Fidelfoxem? A jako souborový systém budou mít Granma? :-)

úterý 3. února 2009

Google Earth 5.0 pod Ubuntu 8.10

Říkal jsem si ondyno, jakoupak zhovadilost jsem na Ubuntu ještě neinstaloval? A volba padla na Google Earth. Celý svět v 3D. A tak jsem začal hledat návod...

Ale prdlajs. Proč dělat věci jednoduše, když to lze i napínavě? :-) Prostě jsem si stáhnul přímo instalační soubor GoogleEarthLinux.bin, přidal mu spouštěcí příznak a v terminálu ho spustil.

Instalace sice proběhla v pořádku, ikonka na ploše atd., ale po spuštění GE to krátce nato padlo.

No tak jsem chvilku hledal, co jako může za tu chybu relocation error a cosi o nějaké špatné knihovně, a mé úsilí bylo tuplovaně korunované! Našel jsem velmi stručnou radu: přejmenuj tu zatracenou knihovnu (zde konkrétně libcrypto.so.0.9.8 ) na cokoliv jinýho a GE si vezme tu z operačního systému.

A taky že jo! Takže už žádné padání, ale pěkně si Googleearthuju pod Ubuntu 8.10!

Existuje vůbec něco, co nejde na Ubuntu tak či onak spustit?

Update: pod Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope už žádný problém není.

sobota 31. ledna 2009

Budíky v Ubuntu

Zjistil jsem, že potřebuji při svém počítačové aktivitě budík neboli alarm clock. Takže jsem se podíval do Aplikace > Přidat / Odstranit a vyzkoušel jsem dva prográmky.

První se jmenuje KAlarm a je pro prostředí KDE. KAlarm zaujme svojí poměrně bohatou nastavitelností, která je nicméně uživatelsky pořád ještě příjemná. Instalace probíhala poněkud déle, stahovaly se totiž nějaké KDE závislosti, knihovny atd.

Trochu divné ale je, že po instalaci a spuštění (oba dva prográmky jsou v Aplikace > Příslušenství) je okno KAlarmu bez horní lišty (prvky mini, maxi a zavřít jsou ale v icon trayi). V alarmu jde nastavit barva textového pole, text samotný a samozřejmě zvuk, buď pípnutí (příjemné, ale dostatečně výrazné) nebo si vyberete vlastní zvukový soubor. Všude je spousta dalších funkcí, voleb, variant. Naše časové pásmo se mi automaticky našlo, ale až po "druhém" spuštění, ale zřejmě jde nastavit i ručně v Settings > Configure KAlarm.

Druhý prográmek má název Alarm Clock, je v prostředí Gnome a ve srovnání s předchozím je o dost jednodušší. Jde nastavit buď jako plnokrevný budík (docela dost voleb) nebo jako jednoduchý odpočítač: i ten je samozřejmě se zvukem, buď standardním nebo nějakým vaším. Ten standardní zvuk je zvonění a mně plně stačí. Notifikace se objeví u tray icony, i odpočítač může mít váš vlastní text. Čas je správně zobrazen podle časové zóny počítače.

Suma sumárum: KAlarm je hodně podrobný, ale v Gnome mu chybí lišta (otravné). Alarm Clock mi plně postačuje, je v Gnome a je o něco rychleji použitelný: kliknu na prvek Plus, vyberu druh úkolu, stačí Simple Counter, jednoduše nastavím čas, případně text, a už to běží. Pro moje účely jako dělané.

pátek 30. ledna 2009

Tovaryšstvo Tučňákovo

Až do nedávné doby bych si pod slovním spojením "linuxový jezuita" představil maximálně nějakého fanatika do Linuxu. Takovýho, co nikdy neotvírá okna, ráno a večer se modlí k obrázku Linuse na zdi a jehož děti si místo medvídků a pc her hrajou s plyšovejma tučňákama a příkazovou řádkou.

Od nynějška však můžu za linuxové jezuity považovat úplně normální příslušníky tohoto pozoruhodného řádu, protože jistí filipínští jezuité přešli kvůli penězům na Ubuntu. Jezuiti byli vždycky intelektuální elita katolictva a teď to konečně potvrdili i v oblasti softwaru. Bůh s vámi, věrní dělníci na Vinici Páně! Přijali jste Linux Ubuntu, dar Boží, a tím jste dosvědčili svou víru v Pána. Požehnáno budiž vaše dílo, protože je dobré! Kéž váš příklad svítí jako lampa celému světu!

Konverze znakové sady pomocí Enca do UTF-8

Tenhle problémek souvisí s předchozím příspěvkem o mountování floppy diskety. Našel jsem na ní totiž mimo jiné hledaný text, ale byl tak starý, že byl kódován snad ještě v T602 do nějaké msdos znakové sady s Latin2.

Mrknul jsem se na různé způsoby, jak si pomoct pokud jde o kódování znaků v Ubuntu. Kdysi jsem tak vyřešil problém s převodem češtiny na UTF-8 v Geditu. Tohle bylo trochu něco jiného. Zadařilo se mi až u prográmku Enca. Čeština byla naprosto v pohodě převedena z té deset let staré "hrůzy" na UTF-8, kteroužto verzi jsem si hned uložil. Akorát bylo nutno odstranit některé znaky mimo vlastní text.

středa 28. ledna 2009

Připojení diskety v Ubuntu

No tak teda dnes jsem zíral jako blázen. Čirou náhodou jsem potřeboval připojit disketu, skutečný nefalšovaný floppy disk, což už jsem předtím neudělal několik let. A ať hledám, jak hledám na panelu v Místa, disketa nikde. :-) Nakonec jsem zjistil, že se musí připojit, a to takto v Terminálu:

$ sudo modprobe floppy

A hned to v mechanice cvaklo, zahrabala, rozsvítila se. Pak jsem šel do Místa a do diskety se už normálně dostal, protože ta položka tam už konečně byla. Díky za radu z Ubuntufora. Doufám, že tohle je poslední případ, kdy jsem musel disketu vůbec použít. Byla to značka Imation a data byla v pořádku. Samozřejmě ihned putovala na klíčenky a na cedla.

pondělí 19. ledna 2009

Lednové poselství majoritě

Celým světem se šíří strašný wirus. Nejlepší antivirová ochrana, která proti tomu existuje, má jméno Linux Ubuntu. Zkuste a uvidíte.

Na Živě jsem viděl poučný dvoudílný rozhovor s šéfredaktorem LinuxExpresu Vlastimilem Ottem O Linuxu bez růžových brýlí. Můžu jen doporučit, nejen pro prima uvolněnou, přátelskou atmosféru, ale hlavně proto, že jsou tam zmíněné hlavní "bolístky" Linuxu, které často odrazují majoriťáky, a realistické odpovědi na ně.

sobota 10. ledna 2009

Air Shark - pěkná 3D arkáda

Letecká střílečka Air Shark je povedená freeware arkáda, která je v podstatě totéž co legendární Raptor, akorát že ve trojrozměrném prostoru. Letíte s helikoptérkou a střílíte po všem, co střílí po vás, a někdy i po tom, co po vás nestřílí, ale jde to zničit.

Stáhnul jsem instalační soubor a nainstaloval pod Wine. Pak jsem hru spustil, upravil trochu rozlišení na to největší, co tam mají, nastavil ovládání na svoje navyklé klávesy a začal hrát tutorial misi. Letíte nad krajinou, vidíte svou helikoptérku z nadhledu, pálíte po enemíkách a sbíráte otazníky, u nichž se hra zastaví, aby vám popsala, co všechno a s čím můžete dělat. No a po tutoriál misi jsem už naběhnul na první ostré, řezal jsem to a smažil jako pominutej, nijak zvlášť jsem neuhýbal... tímhle ramboidním stylem jsem se dostal asi do třetí mise, pak jsem konečně ztratil všechny životy a byl pokoj, protože restartovat misi se mi už nechtělo. :-)

Každopádně Air Shark moc pěkně vypadá, je takovej roztomilej: krajinka, tančíky, vozejky, věže na zemi, čluny na vodě, helikoptérky a letadýlka ve vzduchu, všechno v pohybu... Hudba dost podmanivá, i když pokud si ještě vzpomínám, ta v Raptoru byla lepší. Docela by mě zajímalo, jestli jde spustit Raptor v Ubuntu třeba jako Prehistorik 2 pod Dosboxem.