sobota 29. prosince 2007

Tellico - manažer knih (Ubuntu)

Uvažoval jsem o programu - knihovničce, v níž bych měl uloženou databázi přečtených knih. Hledal jsem, hledal, vyzkoušel jsem nakonec tři programy, Alexandria, BibShelf a Tellico. A zůstal jsem u Tellica.

Bibshelf je primitivní, nemá ani export ani žádné nastavení třeba toho, co by jeden chtěl za zobrazené údaje, v Alexandrii je problém spojit se s nějakou českou online databází ISBN, a cizí mi podle ISBN nic nenašla, takže knihy jsem musel vkládat ručně, navíc nemají kolonku žánr (no viděls to někdy draku? tady má někdo odvahu udělat program na kartotéku knížek a nedají tam kolonku pro žánr, to snad není pravda :-)

Tellico je pro prostředí KDE (screenshoty), nicméně jde ze Synapticu normálně nainstalovat a spustit se dá v Aplikace > Kancelář. Má tolik nastavení, že to snad ani nevyužiju, naprosto podrobné údaje o knížce, program je celý v češtině a vypadá pěkně i v Gnome. Takže zůstanu asi u něj, i když jsem zatím nezkoušel online vyhledávání a vkládám knihy ručně.

neděle 23. prosince 2007

A merry Christmas to all Ubuntu people!

Přeji všem čtenářům pěkné Vánoce a šťastný nový rok. Sobě přeju elitní holku a vyšší pagerank. A Linuxu přeju, aby příští rok byl rokem vítězného tažení Ubuntu po komplech statisíců nových elitních uživatelů :-) My special thanks and wishes go to all Ubuntu people.

sobota 22. prosince 2007

Ubuntu ruluje linuxím distrům (2007)

Na Živě.cz zveřejnili přehled nejoblíbenějších linuxových distribucí za rok 2007. Ubuntu s přehledem vede o několik déllek, vítězí bez ztráty kytičky, ostatním zbývají slzičky! Ubuntu ovládlo střed hřiště a ostatní distra nenašla recept na kvalitní a elegantní hru jihoafrických tučňáků.

DELL, LinDVD, Ubuntu a co je Linux

No tak s tím, že DELL přidává do Ubuntu proprietární LinDVD (iTWIre.com), aby si mohli obyčejní zákazníci okamžitě přehrávat dyfka, taky nemám problém, stejně jako komentátoři pod odkázaným článkem. Ono to souvisí i s úvahou, kterou jsem četl už před pár dny, totiž že neexistuje nic jako víc nebo míň Linux (Polar Bears and Penguins), lepší nebo horší Linux, protože Linux je svobodný - každý si s ním může udělat co libo. A dělá to i společnost DELL - masivně zviditelňuje Linux a chce, aby zákazníkům okamžitě fungovalo přehrávání DVD, a tak jim tam přidává LinDVD (Wikipedia). Vůbec mi to žíly netrhá.

pátek 21. prosince 2007

Putin? Kdepak - Ubuntu tým!

Podle časopisu Time se osobností roku 2007 (Novinky.cz) stal Vladimir Vladimirovič Putin (Wikipedia), ruský prezident. Ale pro mě se osobností roku stala celá Ubuntu komunita, jak lidi, kteří vyvíjejí samotné Ubuntu a software pro Linux, tak autoři stránek jako Ubuntu.com, Ubuntu.cz a kdokoliv (novináři, blogaři), kdo o této báječné linuxové distribuci někde nějak přínosně píše.

Ubuntu mi dalo křídla, dalo mi pocit svobody, svěžesti a bezpečí! Stal jsem se linuxákem, snadno a rychle! Používám špičkový operační systém, který je zadarmo, bezpečný a krásně vypadá! Konečně jsem po mnoha letech osobně poznal, co je to Linux, a poopravil si četné mýty o něm. Linux, to je dneska trendy vymazlenost a naprostá móda - Ubuntu se šíří jako lavina mezi elitníma pc userama. Brzy přijde okamžik, kdy každý lepší člověk bude hledět na ty, kdo nevyzkoušeli Live Cd Ubuntu, jako na retardované alieny (s tím nic nenaděláme),

Ale zpět k poděkování. Beze všech těch lidí, kteří Ubuntu vyvíjejí, distribuují a píší k němu faqy a další návody, bych nedokázal na Linux plně přejít a už víc jak půl roku ho spokojeně každý den používat, natož tady o něm psát blog. A proto sláva všem elitním lidem - linuxákům a linuxačkám, pro mě jsou osobností roku 2007 oni!

úterý 18. prosince 2007

Klaus, Švejnar a Linux

V médiích se pořád omílají dokola slova jako Klaus, Antiklaus, Švejnar, volba prezidenta, a koho bys volil, kdybys mohl? Ale já se přiznám, mám problém jaksi na vyšší úrovni: Klaus nebo Švejnar, je to dobré pro Linux?

čtvrtek 13. prosince 2007

Opera 9.24 v Ubuntu 7.10 fpohodě

Pobídnut čísílky z Google Analytics (Opera: 10.59%), nainstaloval jsem si Operu 9.24 pro Linux. Instalace bez problémů, spuštění (Aplikace > Internet) a surfování bez problémů. Hlavně jsem chtěl vidět, jak vypadá Větrniště v Opeře. A hele, nějaký malý fonty :-)

Nakonec jsem pochopil - mea culpa. Jak jsem posledně upravoval velikost fontu v šabloně Bloggeru, tak jsem po zvětšení vrátil zase o stupeň zmenšení, přičemž jsem zapomněl, že upravování velikosti fontu v Bloggeru tímto způsobem je tak trochu jako krabička s červama. Takže nejlepší je prostě nahodit defaultní hodnoty šablony. A Operáci nemusej už nikde nic zvětšovat :-)

Jinak z fyčur mě zaujal:
  • Speed Dial
  • možnosti startupu u "domácí stránky"
  • poznámky
  • bezpečnostní fyčury (cookies, referery atd.)
  • nabídnutí zabudovaných mouse gestures po prvním zkusmém pohybu
  • centrování obrázků na samostatné stránce
  • a samozřejmě ty opeří widgety, hned jsem jich pár zkusil :-)
Nepotěšila mě v zásadě asi jediná věc, totiž že u některých fontů na www stránkách je diakritika jakási zmršená, prostě písmenka s diakritikou jsou menší než ty ostatní. Ale třeba hlavní zpravodajské servery (nebo font Větrniště) se zobrazují správně.

Hlavní je, že lidi, kteří používají Operu, se nemusejí Ubuntu bát, vypadá to, že Opera tu normálně funguje (zkoušena na Gutsy Gibbon). Stejně je záhada, proč se Opera pořád ne a ne víc rozšířit, tak jako se to povedlo Firefoxu. Je to samotným faktem, že prostě existuje Firefox? je tu nějaká pouze psychologická bariéra (zvyk, uměle nahoněné rozšíření jediného správného, modrého....), nebo je v Opeře něco, co většině lidí, kteří ji zkusili, nepřekonatelně vadí?

Podíl Firefoxu - závratných 41 procent!


Na mým blogu, no. Únor - prosinec 2007, graf a čísílka dodal Google Analytics. Z toho je jasně vidět, co používají elity. Pevně doufám, že zbytek jsou aspoň elitní zvědavci a váhavci.

Truecrypt 5.0 v lednu 2008!

Na stránce šifrovacího programu Truecrypt se objevila zpráva, že na leden 2008 je naplánováno vydání verze 5.0. A v ní, hurá, GUI pro linuxovou verzi ! Zase je na co se těšit :-)

středa 12. prosince 2007

Operační systémy čtenářů


Údaje a graf jsou z Google Analytics a ukazují, jaké operační systémy mají návštěvníci a čtenáři tohoto blogu, období únor - prosinec 2007. Podotýkám, že od května jsem začal psát o Linuxu Ubuntu.

úterý 11. prosince 2007

Nelegální Visty - bod pro Ubuntisty

Tak nám příští rok chystají zátah na nelegální Windows Vista (Novinky.cz). Mno, nechtěl bych být v kůži těch zoufalých ilegálů!

Ale dobře jim tak! Každý normální člověk má dnes šanci používat legální operační systém a software zadarmo, a to některou z přívětivých klikacích distribucí Linuxu, jako je třeba Ubuntu, PCLinuxOS nebo Linux Mint. Zkuste si mezi Vánoci a Silvestrem trochu morálně vygruntovat - opravdu potřebujete používat Windows Vista, které nemáte legálně? Linux je vhodný zejména pro následující skupiny obyvatelstva:
Pokud patříte mezi některou z těchto elitních skupin lidstva a nejste jenom takovej ten běžnej typ homo wokensis, tak si stáhněte image některého z výše odkazovaných Linuxů, vypalte ho a nabootujte z tohoto cédéčka. Uvidíte, jak takový Linux pěkně vypadá (Ubuntu.cz), jak hezky funguje, a nemusíte ani nic instalovat na harddisk. Já v květnu zkusil Ubuntu a byla to láska na první pohled.

Nejlepší způsob, jak začít s Linuxem, třeba s Ubuntu, je asi odpovědět si na pár otázek.

Restart po dotyku USB zdířky

V poslední době jsem si všimnul jednoho hodně zvláštního bugu, který jsem předtím neměl (nebo na něj nedošlo?), a to je nechtěný restart systému po dotyku USB zdířky USB kablíkem. Díval jsem se do systémových logů, v messages je napsáno jen restart, v debug logu je jako něco, co selhalo, napsáno jedině tohle:

PM: Checking swsusp image.
PM: Resume from disk failed.

Potíž je v tom, že k tomuhle divnému restartu dochází zřídka, jen v této vymezené situaci. Tento bug je omezen pouze na dotyk USB kablíkem. U klíčenek to nedělá (proto jsem bug nemohl opakovat), pouze se komp občas resne, když chci připojit fotoaparát a vsunu USB kablík první do zdířky v kompu, aniž by byl taky ve foťáku. Po restartu kupodivu USB kablík připojit samotný lze a nic se neresne :-) Každopádně USB klíčenky to nedělají, dělá to prostě dotek (!) a pokus o zasunutí USB kablu. Sakryš, že by to bylo hardwarem? :-)

P.S. Každopádně to vypadá, že tomuto bugu lze zabránit, pokud prostě připojuju USB kablík nejdřív k fotoaparátu a potom teprve k počítači.

neděle 9. prosince 2007

Ubuntu koledy (hit mix)

Nesem vám Live CD, poslouchejte,
z open-source krajiny, instalujte.
Zkuste ho klidně, Ubuntu vlídné
propagujte.

Koleda koleda, magistro,
co to neseš za distro?
Nesu nesu Ubuntu,
vyzkoušíme ho z gruntu.

Narodil se Linux pán,
veselme se,
z cedla tučňák vyrost nám,
radujme se.

Pásli malware klikoši
na harddisku Hitachi,
anDELL sa jim ukázal,
do Ubuntu jít kázal.

Slyšte, slyšte, klikoškové,
jaké letí trendy nové,
v této noční hodině,
Linux rulez jedině!

Tichej Tux, přesvatej Tux,
v stand-by svém spí systém,
půlnoc od Billa, mrkvoš šel spát,
zdřímli dávno i admini sajt,
jen Linux Ubuntu bdí,
jen Linux nad kompem bdí.

sobota 8. prosince 2007

Hudba účty spojuje (Ubuntu)

Tak jsem si právě vyzkoušel, že můžu poslouchat hudbu spuštěnou v jednom účtu Ubuntu i v účtu druhém, do něhož se naloguju posléze pomocí rychlého přepínání userů. Jako elitního sice, ale přece jen klikoše (normálního člověka jedoucího na Linuxu!) mě to mile překvapilo, ale co jinýho jsem vlastně mohl čekat, když ty účty jsou oba zároveň přihlášené? Velikonoční vajíčka? :-)

Je to taková blbost, uznávám, těžko říct, k čemu se to dá využít! Jako že si něco spustíte někde, kde máte nějaký práva, pak se nalogujete jinam, kde máte úplně jinačí práva a děláte tam něco jinýho, ale pořád využíváte ty spuštěný věci v tom prvním účtu.

Panebože, proč? A proč tolik? aneb předepsané HTTP://

Často vkládám adresu svých stránek do různých formuláříků. Většinou si zjišťuju pagerank, někdy taky renderuju stránky v IE7, abych viděl, co mě vlastně vůbec nezajímá :-) Hodně vkládám linky. Každopádně těch formulářů je fakt dost, týkají se různých funkcionalitek, které k blogování prostě patří. Všechna čest tvůrcům, že nám umožňují je využívat.

Ale proč mají skoro všechny ty formuláře předepsaný http:// ? To je prostě k posr.... zbláznění. Vy jako čekáte, že desetkrát denně budu někam přepisovat celou svou adresu do formuláře ručně? Nebo nějakej jinej link? Spadli jste ze sekvoje? To tam přece normálně házím z clipboardu!

Mám samozřejmě ve Firefoxu v about:config nacvakanej browser.urlbar.clickSelectsAll na true (hned vedle toho browser.urlbar.hideGoButton). Takže si vybírám celej adresní řádek jediným kliknutím, kopnu CTRL+C a hned vykopnu CTRL+V. Žádný ruční psaní! Podobně odkazy - pravý klik, Kopírovat adresu odkazu.

Každopádně pak kvůli natvrdo předepsanýmu http:// (pozor, tenhle renderovací formulář na IE7 je ještě prima, ale leckdo má prostě HTTP:// před formulářem, to je fakt super zážitek!) musím umazávat jako votrok to svoje http:// a dávat zbytečnýho bacha, abych nesmazal písmenko či dvě z vlastní adresy. Chtěl bych vidět, kdo dneska ještě ručně píše adresy, když nemusí. Pro mě je zkrátka tohle vylepšení medvědí službou.

čtvrtek 6. prosince 2007

Smazání celého harddisku - DBAN

A když už jsme už těch instalací jiných distribucí, tak jsem si hnedle zkusil smazat celý harddisk pomocí Darik's Boot and Nuke. Čili DBAN. Předtím jsem si stáhnul iso obraz pro CD (má asi 2MB), vypálil jsem ho, nu a potom.... potom jsem restartoval kompla, vložil DBAN cedlo mechanice do chřtánu, a čekal. Po cd bootu se objevila obrazovka s různými informacemi, ale podstatné bylo, že stačí vedle toho boot: napsat autonuke a entrovat. Prý to maže všechno a bez potvrzování. Pak DBAN zahlásil, že se natáhnul do paměti a je možno cedlo vyjmout z mechaniky. Vytáhnul jsem.

A pak už se začal harddisk mazat, bylo to na jedno kolo o třech průchodech, opravdu jsem ocenil, že ta procenta ubíhala pro všechny průchody najednou, to mám tak rád, když se to počítá zvlášť, pak nevím, kolik zbývá celkem, ale tady je to opravdu pro celé to kolo (round). Circa za hodinu a půl bylo vymazáno. DBAN nakonec nabídnul zapsání logu z celé operace, pokud by byla ve floppy disketa. A to je asi tak všechno, co můžu zatím říct k smazání celého harddisku (kromě té varianty se shred během CD bootu s cedlem Ubuntu, ale tu jsem zatím nezkoušel, snad příště :-).

Než začnete mazat harddisk, přesvědčte se, že máte všechna důležitá data z něj zálohovaná a že ty zálohy jsou funkční!

Zkusil jsem tě, Daryno

Naprosto proti všemu očekávání jsem nakonec instaloval Linux Mint 4.0 Daryna už dnes - a je pěknej, no. Instalace opravdu fpoho (Ubuntu jízda), jenom jsem mírně zvedl obočí nad možností udělat si účet roota, to mi nepřipadne jako úplně nejlepší nápad, jinak žádný problém.

Tak jsem si to po hdd bootu procházel, hezký no (holt Gnome), defaultně všechny nastavení pohromadě, klikneš na Darynu vlevo dole, máš to v jednom placu. Řekl bych: pro lidi, kteří přecházejí z Windows na Linux a jsou zvyklí na windowsí rozestavění ovládacích prvků na obrazovce, je Linux Mint asi příjemná volba. Já už jsem ale prostě zvyklej na dva defaultní panely původního Ubuntu a nechtělo by se mi to přestavovat. Ocenil jsem detail, že LM má hned po instalaci už pár důležitých složek na ploše.

Jinak je fakt, že v Linux Mint některé věci nejsou zatím úplně v češtině, ale nezdálo se mi to tak hrozné. Zkrátka další zajímavej klikací Linux pro lidi, kteří chtěj bejt überklikoši, elita informarčního věku. Mno, to je zase pseudorecenze, já vím, že by to chtělo používat aspoň týden dva, ale mám jenom jeden harddisk a potřebuju každodenně svištět na Ubuntu, a k dual bootu dvou linuxích distribucí jsem zatím nedospěl. Pokud bude jen trochu možnej dual boot, tak si nahodím nejdřív PCLinuxOS, později určitě i Mint.

Pokud sem nějací nebožáci zabloudili v touze po faktech, přesných srovnáních a screenshotech, tak tady mají skutečné recenze:
Linux Mint - Konečně řešení pro začátečníky (Root.cz)
Linux Mint - s Ubuntu za zády (LinuxExpress)

úterý 4. prosince 2007

Linux Mint rozhodně vyzkouším

Přečetl jsem si recenzi na Linux Mint (Root.cz) a rozhodně ho vyzkouším. Rád bych si udělal vlastní názor. Asi příští týden. Jako vždy nejdřív Live CD boot, a pokud vše OK, tak instalace na hdd (vypadá to jako běžná Ubuntu pohodička). Daryno, těš se! :-)

P. S. Další velmi zajímavá recenze Linux Mint na LinuxExpress.

Na tenkém ledě tolerance - Ubuntu ME a súdánští plyšáci

Před časem k nám dolehly zprávy o tom, že britská učitelka v Súdánu půjde za trest do vězení na 15 dníků za to, že dovolila dětem, aby pojmenovali plyšového medvídka jménem Proroka. Někteří muslimi, kteří nejsou tak vlažní ve víře jako zbytek, požadovali dokonce smrt! smrt! smrt!

Včera se vývoj událostí pohnul kupředu, lstiví Súdánci učitelku propustili, a tím vzali různejm týpkům vítr z plachet!

Jenomže i tak zůstaly vážné otázky. Představme si situaci, kdybych třeba učil súdánské dětičky, jak zacházet se skvělým, vymakaným, bezpečným operačním systémem Ubuntu. A protože se pohybujeme na čistě islámské bázi, musel bych jim instalovat Ubuntu ME. Malá ukázka peripetií běžného vyučování ve zbožné třídě plné súdánských prvňáčků, osoby a obsazení: já (W) - zbožná súdánská holčička Fatima (F):
W: A teď vám děcka ukážu, jak se vytváří ošatka, do které si můžete uložit různé datové dobrůtky. Sevřete myšku. Prostředníčkem stiskněte myšce pravé ouško. Vidíte, že na obrazovce se vám otevřel seznam možností. Tak, Fatimko, a teď namiř čumáček myšky, tu šipečku, na slova Vytvořit adresář. Well done! A teďko stiskni ukazováčkem levé ouško. A vidíte, hned se nám na pracovní ploše objevila nová ošatka.
F: Ta je pěkná!
W: To víš, to je Gnome. Tak. Máme novou ošatku. Ale co dál? Musíme jí dát nějaký název, abychom si ji nespletli s jinou.
F: A jaký název, pane učiteli?
W: To nechám na tobě. Nazvi ji třeba podle toho, co máš nejraději... ... ... Dobře, jsi šikulka. Tááák, zatím jsme si ukázali, jak se ošatka vytváří. Ale co když máte nějakou zbytečnou, která vám překáží? Musíte ji smazat. A to se dělá tak, že na ni namíříte myší čumáček, ukazováčkem stisknete levé ouško myšky a pak zmáčknete na klávesnici tlačítko Delete. Tááák, Fatimko, a pěkně jsme Mohameda vymazali.
No, jsem si jistej, že by mě trest smrti neminul! Budiž to ponaučení všem lidem dobré vůle, že ne všechno, co vypadá nějak, je myšleno... nějak.

neděle 2. prosince 2007

Jak zakázat druhému účtu přístup na cdrom a usb klíčenku (Ubuntu)

Poznámka k názvosloví

V následujícím textu znamená "první účet/uživatel" takový účet, který byl zřízen při instalaci Ubuntu, tj. jako první, zatímco "druhý účet/uživatel" je libovolný vytvořený další účet. První uživatel má defaultně možnost používat příkaz sudo a tedy dočasně získat rootovská práva. Všechny ostatní účty to defaultně nemají. A teď už k věci.

Absolutní omezení přístupu k médiím jiným účtům

Zřídil jsem si druhý účet, který bych chtěl používat jako pracovní účet (zrovna tak by mohlo jít o účet pro potomka). Proto jsem mu striktně omezil práva (žádná administrace, instalace atd.). Pokoušel jsem se také zcela zakázat přístup na cdrom, a to jak z důvodu používání, tak skrytí obsahu. Bohužel se nedařilo, volba Používat mechaniky CD-ROM na kartě Uživatelská oprávnění v Systém > Správa > Uživatelé a skupiny zjevně neslouží odepření přístupu k obsahu, ale pouze k používání mechaniky (např. nelze vysunout disk nebo otevřít obsah nově vloženého).

Omezení přístupu pomocí (ne)členství ve skupině

Nakonec jsem přišel na celkem jednoduchý nápad, a totiž přidělit složce /media práva skupiny, jejímž členem není druhý uživatel. Jenomže tu jsem narazil (nenudím? :-), protože vlastníkem složky /media je defaultně root.

Vlastní návod, jak zamezit účtu v přístupu ke složce /media

A to může leckterého klikoše - začínajícího ubuntistu - šeredně vyděsit. Proto tady v bodech podávám návod, co dělat - konkrétní příklady jsou pro dva účty, první je "administrátorský" a má přihlašovací jméno jarda, druhý je pracovní a jmenuje se everyday xD :

1. nejprve nutno změnit defaultního vlastníka složky /media z root na prvního uživatele, jardu:

$ sudo chown prihlasovacijmenoprvnihouzivatele /media
$ sudo chown jarda /media (změní vlastníka složky z root na jarda)

Abyste videli změnu ve Vlastnostech složky /media, měli byste refreshovat obsah kořenové složky (viz modrý symbol Obnovit nahoře v menu Nautilu).

2. nyní si dopředu vytvořte vhodnou skupinu (Systém > Správa > Uživatelé a skupiny, Správa skupin, Přidat skupinu). Nazvěte ji třeba media a zaškrtněte v ní jako členy jen root a jmenoprvnihouzivatele (tj. zde jarda), to znamená, že druhý účet (everyday) do ní patřit nebude, protože není zaškrtnutý. Potvrďte.

3. Odhlašte se a prihlašte, aby se projevilo nově určené členství ve skupině media, a také, aby měl první uživatel jarda coby aktuální vlastník složky /media ve svém seznamu skupin na kartě Oprávnění právě novou skupinu media.

4. pravý klik na složku /media, Vlastnosti > Oprávnění. Vidíte, že se změnou vlastníka volby obživly. Následuje radostný výkřik.

5. na téže kartě v položce Skupina zvolte onu nově vytvořenou skupinu media (která se tam nyní konečně objevila)

6. u Ostatní dejte Žádné (do Ostatních patří nyní právě druhý účet, everyday)

7. Předejte vlastnictvi složky /media zpět rootovi:

$ sudo chown root /media


Výsledné nastavení na kartě Oprávnění složky /media


Výsledné vlastnosti
na kartě Oprávnění složky /media by měly být tyto:
  • Vlastník: root
  • Přístup ke složce: Vytváření a mazání souborů
  • Skupina: media (což nyní = root a první uživatel: jarda)
  • Přístup ke složce: Vytváření a mazání souborů
  • Ostatní
  • Přístup ke složce: Žádné
Nyní se můžete přihlásit do druhého účtu (everyday) a zkusit prozkoumat obsah médií (CD, klíčenka...). Nebude to možné, protože tento druhý účet (everyday) není členem skupiny media a nepatří tedy do uživatelů, kteři mají právo složku /media otevřít, vidět obsah, operovat s ním.

Co to dělá a co ještě možno

Tento příklad se týká omezení přistupu pro jakékoliv médium (cd, klíčenka) ve složce /media. Výsledným stavem je to, že v prvním účtu (jarda) můžete pracovat s CD mechanikou a klíčenkami, zatímco po přepnutí / následném přihlášení do účtu everyday nejsou cdrom ani klíčenky nijak dostupné ani viditelné.

Domníval jsem se, že podobný postup lze uplatnit i na složku /media/cdrom0 a tedy zakázat pouze cdrom, ale vypadá to, že root (nebo HAL ? :-) vždycky přebije to nastavení práv volbou Přístup k souborům, jakmile je CD médium vloženo do mechaniky.

Obnovení původního nastavení na kartě Oprávnění

Vrátit původní nastavení na kartě Oprávnění u složky /media je možné takto:
  1. nejprve se udělejte vlastníkem (viz výše)
  2. v položce Ostatní místo Žádné zvolte Přístup k souborům (jinak se nedostanete na média ani jako první uživatel!)
  3. a napište do terminálu: sudo chown root:root /media
Příkaz z bodu 3 přiřadí složce /media jako vlastníka root, jako skupinu root. Společně s volbou v položce Ostatní (Přístup k souborům) se jedná o původní (defaultní) nastavení.

Pozn. Obecně platí, že jakékoliv změny členství ve skupinách jsou aktivovány až po odhlášení a opětovném přihlášení se do prvního účtu a do účtů změnou dotčených.

sobota 1. prosince 2007

Rychlé přepínání mezi uživateli (Ubuntu 7.10)

Tak jsem si konečně vyzkoušel vytvoření nového uživatele (Ubuntu.cz), nastavení práv pro něj (z prvního účtu po instalaci, viz Ubuntu.cz) a rychlé přepíná mezi oběma, přesně podle videa na Ubuntu Screencasts.

Pokud se někomu neustálé vkládání hesel při rychlém přepínání zdá otravné, tak v Preferences (pravý klik na panelu na prvek rychlého přepínání userů) stačí u daných uživatelů vypnout volbu Lock the Screen after switching users a můžete se mezi jednotlivými účty houpat jako Tarzan (ovšem první přihlášení po startu je nutné, a následně po každém odhlášení z účtu!). Jenže to je zase ústupek bezpečnosti a ochraně soukromí (více uživatelů na jeden poč).

Zajímavá je i politika (nastavení práv), kterou lze upřesnit pro jednotlivé účty. Takhle, přesně jak to ukazuje Alan Pope ve videu, můžete jednoduše ošéfovat pravidla a možnosti pro celou rodinku, takže děcka nedovrtají systém, nenainstalují nic nechtěného a každý člen rodiny má svoje preference a soubory kompletně ve vlastní složce. Pro více uživatelů na jednom počítači jsou individuální účty a rychlé přepínání mezi nimi (včetně zamčení obrazovky) jistě užitečná, ba nenahraditelná záležitost.

Jinak mezi uživateli se lze samozřejmě "přepínat" i standardně, to jest odhlásit se z jednoho účtu a v typicky ubuntovské login obrazovce se přihlásit do dalšího (Systém > Ukončit > Odhlásit, - rychleji dostupné vpravo na horním panelu).

P. S. Zdá se, že mám menší zobrazovací problém během některých přepnutí. Projevuje se jako bílá obrazovka. Může to být nějakým mým nastavením, možná i 3D akcelerací pomocí nesvobodného ovladače nvidia, netuším. Ještě na to mrknu.

Update: BYLY TO ty zatracené 3D efekty -:) vypnul jsem 3D efekty v účtech (Systém > Volby > Vzhled), zapnul zkusmo to zamykání obrazovky - a okamžitě ta zamčená obrazovka při přepnutí běží v pohodě i s dialogem, přesně jako ve videu nebo když ji spustím ručně. NJN, to sme holt celý my, kluci se slabším HW :-)

Včera jsem sledoval Ubuntu screencasty

Ubuntu v praxi. Kdo nezná, mrkne na videjka (Ubuntu.com) a hned vidí, jak Ubuntu vypadá, jak se v něm co dělá (instalace, základní operace se soubory, vytváření a politiky userů, dual boot s Windows aj.), nebo třeba co je GNU, co Linux, jak se vyvíjel, kde v něm stojí Ubuntu. Vážně pěkné a poučné. Člověk, který už viděl screenshoty (Ubuntu.cz) a je zvědavý na další podrobnosti, tak by si měl tyhle videa pustit taky. Angličtina je asi trochu rychlá, ale můžete si to stáhnout a pouštět do kola jak libo.