neděle 27. dubna 2008

Nesvobodné ovladače (nVidia) v Ubuntu 8.04

Nainstaloval jsem a povolil nVidia nesvobodné ovladače a vypadá to, že vše pracuje OK (samozřejmě s tím, že na mém starším HW budu muset vypnout efekty, protože se mi jinak při přetížení psychedelizuje video :-).

Jediná změna u grafárny proti Gutsymu a Feistymu je v tom, že v Ubuntu 8.04 je nutno doinstalovat nvidia-settings (objeví se pak i v Systém > Správa > NVIDIA X server settings) a potom restartovat Gkrellm, aby se ukázal monitoring grafické karty (teplota) coby zvolitelná položka pro sledování v konfiguraci Gkrellmu (Konfigurace > Zabudované > Senzory > Teploty > nVidia GPU Core).

sobota 26. dubna 2008

Hardy už mi heronuje! Ubuntu 8.04 nainstalováno

Takže jo, už taky jedu na Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron. Původně jsem plánoval, že přejdu už včera, ale zdrželo mě zálohování mých "cenných" dat - nečekal jsem, že jich mám tolik. A pak jsem ještě smazal harddisk Dbanem (asi dvouhodinová záležitost). Přechod (plná instalace z cedla na prázdný hdd) byl bez problémů, tradiční Ubuntu odklikávačka.


Pár věcí přímo k Hardymu


Hardy mě příjemně překvapil (nemusel jsem nastavovat rozlišení monitoru, hezké Sledování systému...), ale pár výtek bych přece jen měl, a to ani ne tak ze svého pohledu, jako spíše z pohledu někoho, kdo chce Ubuntu teprve vyzkoušet :

1. proč není na ploše (nebo aspoň na panelu) Domovský adresář defaultně? jako já po celkem třetí instalaci nové Ubuntu verze v životě už vím, co mám udělat, ale pokud si Ubuntu zkouší někdo úplně nový, tak slovo Místa v panelu mu nejspíš moc neřekne a bude mít zbytečné potíže.

2. proč je pořád defaultně vypnutej Numlock? totéž v bleděmodrém, zase všichni kdo známe nápovědu na Ubuntu.cz, víme, jak Numlock poměrně jednoduše zapnout natrvalo, ale je to zbytečný opruz pro úplné nováčky a zdržovačka pro nás ostatní.


Firefox 3 - rychlý, pěkný, ale...


Další námitky bych měl k Firefoxu 3 Beta 5. Nevadí mi fakt, že byl použit v distru, jeho vzhled v Gnome je elegantní (sbohem, Winestripe ) a taky mi přijde o dost rychlejší než 2.X. Ale dost mě naštvaly Záložky, byl jsem zvyklý na ten starý jednoduchý systém a tři nesmazatelné (?) supersložky mě dost vytáčejí. Slovo "Správce" se nikde neobjeví, takže si musíte domyslet, na co kliknout... Záložky jsou slabina F3. Akorát se mi na nich líbí (1) ty rozklikávací šipečky, to se povedlo, a (2) že jdou stránky do Záložek přidat klikem na hvězdičku v adresním řádku.

Zaujala mě také správa doplňků, ale nakrkly mě Doporučované doplňky, protože nejdou oddělat. Lépe bych se cítil, kdyby tam tento prvek nezacláněl, protože dost mate. Rovněž je škoda, že zatím nejsou nové verze základních doplňků jako Tab Mix Plus pro Firefox 3 (což asi nebude trvat dlouho, psáno 26/27. 04. 2008), ale zase chápu, že beta je beta. update: tak jsem nedočkavě instaloval dev-build 3.6.1.080416 a Tab Mix plně funguje i v beta 5.


Celková spokojenost


Když pomineme skutečnost, že některé věci jsem ještě nezkoušel (nesvobodné ovladače na grafárnu; update: zdají se být OK), tak jsem celkově s novým Ubuntu 8.04 Hardy Heron spokojený. Například fungují všechna opatření na ochranu soukromí (blokování různých historií a nedávných dokumentů a pozic kurzorů), o nichž jsem tu dosud psal, bez problémů pracuje také secure-delete či TrueCrypt 5.1a. Jediná větší změna, které jsem si zatím všimnul v těch utilitkách, co používám, je, že pro X Sensors je třeba v příkazu (po přidání jako spouštěče na panel ve Vlastnosti) doplnit volbu -c a cestu ke konfiguráku Sensors, já to mám takhle:

/usr/bin/xsensors -c /etc/sensors3.conf

Následný monitoring hardware pomocí Gkrellmu také běží, tak teď ještě vyzkoušet ty nesvobodné ovladače pro nVidii.


související:

Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron (Linux Expres)
Ubuntu 8.04: V ostrém provozu (Root.cz)

čtvrtek 24. dubna 2008

Ubuntu 8.04 Hardy Heron je tady!

Dnes byla uvolněna finální verze nového Ubuntu, 8.04 "Hardy Heron" (Ubuntu.cz). Mark Shuttleworth oznámil vydání Hardy Herona a poděkoval na blogu celé komunitě. Už tahám desktopové .iso z jednoho českého miroru! Miror, miror, vysoká jsi! Instalovat budu ale asi až zítra. Tyjo, já snad zvědavostí neusnu! :)

středa 23. dubna 2008

OpenOffice - vymazání historie (Poslední dokumenty)

Kdysi jsem tady prezentoval návod jak blokovat takové chuťovky jako Nedávné dokumenty v Ubuntu (Místa > Nedávné dokumenty), ale nějak jsem zapomněl na Open Office. Tam jsou rovněž Poslední dokumenty a z hlediska ochrany soukromí je to katastrofa, protože jsou v nich uchovány klidně třeba cesty do TrueCrypt svazku :-) omlg!

Soubor Common.xcu uchovávající informaci o posledně otevřených dokouších je v této cestě:

$ ~/.openoffice.org2/user/registry/data/org/openoffice/
Office/
Common.xcu
(nekopírujte odtud, je tam line break)

Soubor Common.xcu je třeba bezpečně mazat, podobně jako např. složku .thumbnails. Pokud jsem si všimnul, nelze ani blokovat jeho změnu (odejmutí práv zápisu) ani jeho vytvoření (stejnojmenný adresář). Nu což, tak budeme mazat, no. Další spouštěč na panelu nikoho nezabije.

Spouštěč je Typ: Aplikace. Musíte mít samozřejmě nainstalován program secure-delete. Tento postup má tu výhodu, že Poslední dokumenty běžně fungují, ale v případě otevření nějakého privátního nebo jinak citlivého dokumentu apod. můžete tuto historii bezpečně smazat kliknutím na spouštěč. S dalším otevřeným dokumentem se ovšem soubor Common.xcu opět obnoví s aktuálními položkami.

Ve Volbách např. Textového procesoru (Nástroje > Volby) lze vypnout zálohování a nastavit vlastní cestu do nějakého bezpečného temp adresáře. Věnujte také pozornost složkám /backup a /temp v adresáři ~/.openoffice.org2/user.

sobota 19. dubna 2008

Vypnutí zatracené klávesy CAPSLOCK (Linux Ubuntu)

Dnes jsem se vážně tak strašně nasr.., když jsem při rychlém psaní dvakrát do minuty nechtěně zapnul idiotskou klávesu CAPSLOCK, kterou jsem snad v životě nepoužil, že jsem se rozhodnul ji trvale vypnout. Návod pro Linux Ubuntu jsem našel na Ubuntugeek.com :

vypnutí

$ xmodmap -e "clear Lock"

zapnutí

$ xmodmap -e "add Lock = Caps_Lock"

Tohle vypnutí je však pouze dočasné, trvá do restartu, pak se CAPSLOCK zase zapne. No tak jsem chvilku dumal, a pak jsem ten příkaz k vypnutí vrazil do Sezení v Systém > Volby > Sezení, podobně jako automaticky spouštím Gkrellm. A je to. Při startu se prostě vypne CAPSLOCK v Sezení. Nevím, jestli je to úplně penguin kosher, ale funguje to natrvalo a to je hlavní! :-)

pátek 18. dubna 2008

Wubi - škoda, ze ho nemůžu vyzkoušet!

Wubi je oficiální instalátor Ubuntu 8.04 pro Windows (screenshoty). Jo, čtete správně. Prostě si můžete nainstalovat (a odinstalovat) Linux přímo ve Windows (Linux.com) a při bootu si můžete vybrat, jestli chcete spustit Wokna nebo Linux Ubuntu. To hlavní je, že si Ubuntu můžete nainstalovat, jako by šlo o program, nemusíte modifikovat žádnou partišnu atd.

Může být vyzkoušení Linuxu ještě jednodušší?

Mrzí mě, že si Wubi nemůžu vyzkoušet, tak jako Mark Shuttleworth (Playing with Windows). Nemám kde, no. Už skoro rok jedu pod Linuxem Ubuntu a slovo "Windows" je mi tak vzdálené jako "Internet Explorer" už asi tři roky. Vážně závidím všem, kdo právě přecházejí na Linux: pro ten bezvadnej pocit objevování lepšího.

Tak či onak - ic e fájnl kauntdááůůůnn! Hardy Heron startuje 24. dubna! (Linux.com) Muck!

pátek 11. dubna 2008

Stahování videa z Youtube (Ubuntu)

Zajímalo mě, jestli a jak jde stáhnout video z Youtube v Ubuntu, a fakt že jo, velmi lehce. Návod jsem našel na webu CrazyDog.

středa 9. dubna 2008

Mobloquer - grafický front end Moblocku

Program Mobloquer je GUI pro Moblock (zkoukni screenshoty). Podařilo se mi po kratším boji nainstalovat 0. 4. 1 (návod instalace Moblocku a Mobloqueru dohromady). Říkám podařilo, aby to znělo obtížně, ale nejspíš jsem prostě někde něco měl špatně nastaveného (včetně instalovaného Firestarteru a nechuti restartovat Ubuntu :-), takže to furt nechtělo dokončit instalaci nebo co. Nakonec když jsem chtěl odinstalovat ten Firestarter, tak se objevilo, že cosi neproběhlo a cosi jako dpkg a něco hehe že musím ručně :-) Tak jsem to dal v Terminálu a hele, zbytek instalace Moblocku a Mobloqueru se dokončil správně. Tak to už jsem cejtil, že jsem na správný cestě.

Po instalaci se Mobloquer objeví v Aplikace > Internet. Moblock se samozřejmě spouští automaticky "neviditelně" se startem systému, Mobloquer si prostě jen pustíte, kdy chcete, abyste mohli s Moblockem manipulovat v GUI a viděli v Logs, co se aktuálně blokuje.

Poučenej ještě z Moblocku, povolil jsem jako odchozí spojení HTTP, HTTPS a FTP (přímo v Mobloqueru, viz Settings, to je na GUI to krásný). No a pak jsem si lámal hlavu, jak je to s těma blocklistama, nejdřív jsem viděl, že se nemůžu dostat na internet, tak jsem začal povolovat jeden blocklist za druhým, teď do toho to furt chtělo KDEsu cosu sudo heslo, nakonec jsem se mrknul, co vlastně blokuju, když inet konečně jede, a zbyly tam asi tři čtyři ty listy, tak to už jsem si řekl: Sakra, na co teda ten Mobloquer vlastně mám? :-)

Tak jsem zase všechny blocklisty aktivoval, zkusil na internet, no a pak jsem konečně přímo v tom okně Logs, ehm, povolil svůj localhost :-)) A inet šel. I se všema aktivníma blocklistama. Jestli je to tak 100% správně, to nevím, ale sudo moblock-control test v Terminálu ukázal, že Moblock běží a blokuje (status je vidět i na kartě Manage v Mobloqueru) a v Logs se objevila ta bloklá IP adresa z nějakýho toho jejich seznamu, takže asi to nějak fachčí, už nad tím nebudu hloubat :-)

Mobloquer vypadá jako Peer Guardian 2 po slabší mrtvici, ale zaplaťpánbu (thank God!), že aspoň ty hlavní operace s Moblockem jsou v GUI. Prima je tray ikona. Každopádně je hodně co zlepšovat, od přidávání jednotlivých IP do custom-blocklist.p2p v nějakým interaktivním okně až po takovou blbůstku, aby v okně Logs byly vidět všechny aktuální připojené IP, ne jenom ty zablokované, a aby se daly blokovat trvale nebo dočasně pravým kliknutím atd. Prostě to všechno, co je v PG2. Takže závěrem: Mobloquer je mnohem lepší než holej Moblock a na to základní použití stačí. Těším se na další verze, který mě budou hýčkat desítkama novejch funkcí.