středa 31. prosince 2008

Šťastný nový rok!

Přeji všem hodně štěstí v roce 2009 a Tučňákům, aby tohle konečně byl Rok, kdy Linux zvítězil na celé čáře! Přeji vám to, čím oplývá Ubuntu: hodně bezpečnosti, krásy a svobody!

úterý 23. prosince 2008

Happy Tuxmas!

Přeji všem pravidelným čtenářům i náhodným kolemčtoucím veselé Vánoce, bohatou nadílku a hlavně bezpečný a stabilní Linux Ubuntu, tak jako ho známe! Pěkné svátky!

neděle 21. prosince 2008

Já jsem Linux!

Ne, nezbláznil jsem se, to je jen nová soutěž od Linux Foundation: I'm Linux! (linux.slashdot.org). Ukažte, co pro vás znamená Linux, na videu! Soutěž bude formálně vyhlášena až koncem ledna, ale už teď můžete začít točit. :-) A pokud vyhrajete, můžete si udělat zdarma výlet do Tokia na linuxový sympozium v říjnu 2009. - Tak to jsem zvědavej, jakou cenu by dostali případní japonští výherci. :-)

úterý 2. prosince 2008

Vyšel TrueCrypt 6.1a

Prvního prosince vyšla opravná verze šifrovacího programu TrueCrypt, 6.1a. Přináší několik drobných vylepšení, oprav a vyšší bezpečnost. Autoři doporučují upgradovat.

pátek 21. listopadu 2008

ClamTk antivirus hodně pokročil

Po delší době jsem zase zkusil antivirus pro Linux, opět ClamTk, frontend ClamAV antiviru. Instaloval jsem .deb balíček a spustil (Aplikace > Systémové nástroje > Virus Scanner).

Poprvé spuštěný program nejdřív chtěl zvolit způsob updatování. A pak už se objevilo hlavní okno antiviru. Můžu říct, že odposledka, kdy jsem ClamTk zkoušel, udělal tenhle frontík zase pořádnej krok kupředu, minimálně v uživatelské přívětivosti (screenshoty). Konečně žádný otravování s updatováním definic. Samozřejmě viry nikde, a to jsem si dal Scan > Rekurzivní test !

Inu, takový je Linux Ubuntu - promyšlená bezpečnostní architektura, prověřený soft z repozitářů, striktní rozdělení uživatelských práv, rychlé a všem dostupné bezpečnostní aktualizace - můžeme chtít víc? Když si jen vzpomenu na nekonečné houkání Avastu pod jiným operačním systémem! Marný boj. Kdepak, jedině Ubuntu znamená klid, pohodu, bezpečí a ClamTk je toho svědek.

pondělí 10. listopadu 2008

Compiz Fusion v Ubuntu 8.10

Vyzkoušel jsem Simple Compiz Settings Manager podle návodu na Howtoforge.com (via Linuxtoday.com). Pěkný no, krychle desktop a jiné :-)

Problémek s CD ROM jednotkou (update)

Update 2: tak už asi tuším. Problém není s ovládáním mechaniky, tj. s vysunováním. Pochopil jsem, že nastává v situaci, kdy si přehraju video na CD a pak se ho snažím vysunout. A protože přehrávač videa ještě asi visí v paměti, tak se po vysunutí dvířka mechaniky ihned zase zasunula zpět. S jinými typy souborů na CD k tomu vůbec nedochází a nedochází k tomu ani tehdy, pokud prostě chvilku počkám. Čili dělá to nejspíš ten player, co je ještě v paměti.

Update 3: tak poslední dobou koukám, už se tahle chybka nevyskytuje. Asi to někdo někde opravil. :-) Zkrátka dám jen vysunout svazek a odpojení a vysunutí proběhne úplně normálně, tak jako vždycky probíhalo v předešlých verzích Ubuntu. Takže tenhle příspěvek asi smažu, protože už nemá smysl.

KeePassX 0.3.4

V nové verzi 0. 3. 4. vyšel oblíbený cross-platformový opensourceový správce hesel KeePassX. Opravuje chybu, která způsobuje pád při autotypingu speciálních znaků. Bohužel zatím stále není dostupný žádný Linux bundle nejnovějších verzí neboli ta verze KeePassX, která se neinstaluje, ale pouze rozbalí, a která se tak báječně hodí na USB klíčenky.

Češi by mohli přejít na Ubuntu místo antivirů

Přečetl jsem si, že Češi utratí letos za antiviry přes půl miliardy korun (Novinky.cz) a musím nad tím kroutit hlavou. Takovejch peněz! Vždyť řešení je tak prosté: přejít na Ubuntu. Nejsem takový snílek, abych požadoval 98% uživatelů, ale o přechodu by mohli uvažovat minimálně ti z nich, kdo mají z virů skutečné obavy a zároveň si udělají přehled, co vlastně na počítači dělají, k čemu ho potřebují a jestli by jim na to Ubuntu krááálovsky nestačilo. Více o bezpečnosti Ubuntu (wiki.ubuntu.cz).

pátek 7. listopadu 2008

Otevřít Terminál zde - skript pro Nautilus!

Narazil jsem na prima copy & paste návod, jak přidat do Nautilu položku pro otevření Terminálu právě pro daný adresář, v němž aktuálně jste. Jde o přidání tohoto skriptu (cyberciti.biz). Objeví se pak po pravém kliknutí jako položka Skripty > Open Terminal Here. Vyzkoušeno, funguje, super! Výborné pro všechny uživatele, kteří s Ubuntu teprve začínají nebo je nebaví se přesunovat přímo v Terminálu. Něco takového by mělo být v Nautilu defaultně.

čtvrtek 6. listopadu 2008

Moblock a Mobloquer pod Ubuntu 8.10

Fungují, co jiného ? :-) Ano, Moblock, defacto Peer Guardian pro Linux Ubuntu, a jeho velmi pěkný frontend Mobloquer, jsem už nainstaloval i do Ubuntu 8.10. Instalace má dvě fáze:

1) nejdřív musíte přidat gpg klíče a repozitáře (ty do sources.list) - viz návod

2) potom už stačí jen updatovat balíčky a instalovat oba programy :

$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install moblock mobloquer

Během instalace Moblocku nutno odklikat nějaké ty volby, které začnou dorážet.

Potom spusťte Mobloquer (Aplikace > Internet), zkuste zasurfovat prohlížečem na nějakou stránku a v Mobloqueru dejte na kartě Logs do whitelistu váš localhost, který nejspíš uvidíte blokovaný. Jinak budete mít drtivý pocit, že přestal fungovat internet :-) Změny nastavení Mobloqueru jsou chráněny sudo heslem, které musíte vždy vložit.

Jo a ještě jsem si musel povolit odchozí ftp (karta Settings).

Jinak už se nemusíte o nic starat, při bootu si Moblock vždy updatuje blocklisty sám.

pondělí 3. listopadu 2008

Wine 1.0.1 a písmo ve Firefoxu

Při instalaci Wine 1.0.1 (v Ubuntu 8.10) se instaluje také balíček Wine Gecko a k tomu se nasáčkuje ještě balíček fontů ttf-liberation, který má v sobě údajně metricky shodné podoby mikrosoftích fontů Times, Arial a Courier. Tím dojde ke změně písma ve stránkách zobrazovaných Firefoxem. Pokud se vám to líbí, ok, pokud jste zvyklí tak jako já na defaultní písmo Firefoxu v Ubuntu, odinstalujte balíček ttf-liberation a po restartu Firefoxu už zase máte staré dobré defaultní písmo. Jinak Wine funguje podle všeho fpoho, Enemy Territory s Fritzbotama pod ním každopádně šlape i v Ubuntu 8.10.

sobota 1. listopadu 2008

Tab Mix Plus problém s Ubufoxem v Ubuntu 8.10

Vypadalo to, že Tab Mix Plus, mega-must-have doplněk Firefoxu pro podrobné nastavení panelů, je v novém Ubuntu 8.10 v nějakém konfliktu s kustomizovanou lištou prohlížeče. Její úpravy se při instalovaném TMP nezobrazovaly. Ale je to jinak: za všechno může Ubufox - odinstalujte tento balíček v Synapticu a můžete Tab Mix Plus opět instalovat do FF a nástrojová lišta už bude v pořádku ukazovat všechny vaše uživatelské úpravy.

Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex nainstalováno!

Tak jsem konečně nainstaloval Ubuntu 8.10 a první dojmy jsou celkem pozitivní. Instalace proběhla bez problémů a konečně už jsem nemusel řešit zálohu dat, prostě protože mám systém zvlášť a data zvlášť na jiném logickém disku. Zase jsem ovšem musel udělat instalaci ručně, tj. vybrat ze seznamu partišen, kam se má nainstalovat ext3 a ještě tomu vybrat jako přípojný bod kořenový adresář /.

No a potom už tradiční vodklikávačka všech těch klávesnic, pásem a samozřejmě založení prvního uživatelského účtu. Kvitoval jsem s povděkem, že je tam volba automaticky logovat a že se s tím nemusím otravovat po instalaci.

Že by Intrepid Ibex běžel nějak pomaleji, toho jsem si nevšimnul. Jako nová instalace pochopitelně běží spíše rychleji :-) Líbí se mi Gnome, líbí se mi obrázek desktopu, jsou tu všude různé detailní změny a vylepšení. Trochu mě udivila integrace tlačítka pro vypnutí či restart s přepínačem uživatelů. Samostatné vypnutí - tj. pokud jsem oddělal přepínač uživatelů - je nutno přidat ručně. A nejsem si úplně jistej, jestli si zvyknu na pruhovaně animovanej progress bar. Jinak snad všechno normálka...

Okamžitě jsem upravil panel tím, že jsem si tam přidal ty standartní, často používané věci jako Sledování systému, Terminál (viz pravý klik v patřičném menu) a z ostatních doplňků Zprávy o počasí. Opět je nutno zařídit si ručně podle návodu spouštění Num Lock a odkaz na domovskou složku na plochu...

Pokud jde o rozlišení a grafiku vůbec, opět žádný problém. Povolil jsem taky nesvobodné ovladače nvidia (recommended), abych měl 3D akceleraci, a po restartu všechno fpoho.

Jo, a vyšel nový TrueCrypt, 6.1, po instalaci .deb balíčku se objeví přímo ikonka v Aplikace > Ostatní. Wow! A samozřejmě opět vyžaduje při spuštění sudo heslo.

Takže tolik asi k základnímu materiálu. Teď budu nové Ubuntu ještě dokustomizovávat. Hlavně z hlediska bezpečnosti (blokování různých logů, historií), ale i instalace příjemností. Všechny ty věci, o nichž se můžete dočíst pod tagy bezpečnost a nástroje.

Není to krásný, že po instalaci super operačního systému zdarma (screenshoty) na tebe kámo čeká ještě hafo skvělýho software opět zdarma, o kterým víš, že dokonale funguje a že si ho můžeš svobodně a rychle nainstalovat? Na některých jiných OS zpocený uživatel s dřevěnou nohou a papouškem na rameni po instalaci nelegálního OS začne zoufale prohlížet stránky s freewarem nebo se rovnou vydá na cestu zločinu.

Naopak my Linuxáci Ubuntisti máme všechno hned k dispozici zdarma, legálně, myriády programů, a můžeme se plnými doušky opájet smysluplnější činností! Linux Ubuntu - řeknu vám to férově na rovinu - je systém, kterej je ihned po instalaci připravenej k práci i zábavě. A tak to má byt.

čtvrtek 30. října 2008

Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex je tady!

Tak, dočkali jsme se! Nejlepší operační systém všech dob, Linux Ubuntu, byl dnes uvolněn v nové verzi, 8.10, pod kódovým jménem Intrepid Ibex. Download je udělán nově a velmi elegantně, na jedné stránce jsou všechny základní volby. Stačí si vybrat, odkud chcete stahovat, případně jestli desktop nebo server verzi a dole jestli 32bitovou nebo 64bitovou verzi, a pak už jen zmáčknout velké zelené tlačítko Begin Download a už to jede, už to frčí!

neděle 19. října 2008

Vydání Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex se blíží

Čas tak hrozně letí, že jen díky článkům odjinud jsem zaregistroval, že už je vlastně půlka října dávno pryč a vydání finální verze nového Ubuntu, 8.10 Intrepid Ibex, se blíží mílovými skoky.

Pokud jde o seznam novinek v 8.10 (Root.cz), těším se na přihlášení návštěvníka jako hosta a jsem zvědavý na šifrovaný adresář Private v domovském adresáři pomocí LUKS.

Mimochodem, zrovna dnes končí podpora pro moje první Ubuntu, 7.04 Feisty Fawn. Bylo to kouzlo této verze, které mě uchvátilo a získalo pro Linux.

čtvrtek 16. října 2008

Broken Sword 2.5 v Ubuntu pod Wine

V Ubuntu 8.04 pod Wine 1.0 jsem vyzkoušel novou adventuru z legendární řady Broken Sword, která má název Broken Sword 2.5 : The Return of the Templars. Je to fanouškovský počin, je zcela zdarma a pod zajímavou licencí.

Hra jako taková funguje bez problémů, pouze nastal problém s rozlišením při celé obrazovce, takže jsem nakonec musel hru spouštět v samostatném okně, ne defaultně na fullscreen.

Instalace:
  1. stáhněte hru (má asi 700 MB)
  2. rozbalte zip archiv
  3. klikněte na soubor bs25-setup.exe
  4. odklikněte souhlas (! :-) a další tlačítka, nechte hru nainstalovat
  5. spusťte z Aplikace > Wine > Programs
  6. pokud je problém s rozlišením, tak spusťte z téhož menu variantu v okně
  7. přepněte si ve volbách hry jazyk na angličtinu (titulky budou v angličtině, řeč ovšem zůstává v němčině)
Zahrál jsem si chvíli, pobíhal po Paříži a pátral po tajemném spojení mezi Nico Collard a templáři, pak jsem se po požáru v archivu France Nacionale nějak zaseknul a ať jsem dával komukoliv cokoliv, nevedlo to dál :-)

P. S. Zkoušel jsem upravit velikost obrazu v konfiguraci Wine, ale nějak se nedařilo. Každopádně se BS 2.5 dá hrát i v tom "malém" okně.

pátek 10. října 2008

Wikipedia kompletně přechází na Ubuntu!

Taak, a je to tady: celá Wikipedia poběží na Ubuntu 8.04 (Slashdot.org), všech 400 serverů Wikipedie (dosud to byl mix Ubuntu, Red Hat 9, Fedor). Ubuntu rulezz foreva!

Brazilci fandí Linuxu

Je to jasné, Brazilci se vyznamenávají! Před několika málo dny přišla zpráva o volebních strojích s Linuxem, teď zase letecká záchrana tučňáčků! Ti Brazilci, ti kluci linuxoví!

úterý 7. října 2008

V Brazílii jedou volební mašiny na Linuxu, kotě!

Je to tak. Brazílie, jak víme, je země open source zaslíbená. A tak není divu, že i volební hlasovací stroje při volbě starostů pro 5 tisíc brazilských měst, kdy se hlasování zúčastnilo 128 milionů lidí, jely na Linuxu (Slashdot.org).

Umíte si to představit tady? V naší zkorumplovaný zemi? Že by něco fungovalo zadarmo? Se svobodnou licencí? Bez okovů? Že by nějakej tajtrlik v modré košili nepřijel lobovat a trousit svoje pseudovize? :-)

Tučňák získává tyhle poměrně nenápadný vítězství už dost často, je to vždycky sem tam zprávička, ale když se vezmou dohromady v globálu, tak je jasné, že jsme svědky příchodu Mesiáše (a Ubuntu je jeho prorok!).

pondělí 6. října 2008

Linuxu je sedmnáct let

Nejlepší operační systém Linux se dožil sedmnácti let (Slashdot.org). Přeju mu další skvělou budoucnost, stejně jako celému FOSS. A hlavně: Ubuntu foreva!

středa 1. října 2008

Vyšel nový GIMP - 2.6

Vyšla nová verze známého grafického editoru, GIMP 2.6 (Slashdot.org). Podle poznámek k vydání tam toho docela dost změnili. Například sloučili toolbox menubar s oknem obrázku.

úterý 16. září 2008

Vodklikni si tu EULU, jináč u mě nejseš vopravdickej Ohnivej lišák

Nevím, co si mám myslet o tom, že Mozilla požaduje odkliknutí EULA (Slashdot.org), pokud chci používat na budoucí verzi Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex prohlížeč Firefox jako Firefox. Kliknutí na nějaké Souhlasím mi fyzicky nevadí. Svaly na to mám. Akorát mám takovej divnej pocit, jako za starejch ošklivejch časů na úplně jiným operačním systému a v rámci úplně jinýho přístupu k software... Že by nastal čas vykašlat se na hluboké city a začít hledat skutečně svobodný prohlížeč?

Související:
Firefox požaduje v Ubuntu potvrzení EULA (Root.cz)

SMplayer - vážně dobrej linuxovej player

Od začátku jsem přehrával video v Linuxu Ubuntu pomocí defaultního Totemu a stream nebo neúplné video také pomocí VLC. Posledních pár měsíců jsem však začal používat hlavně Mplayer (hlavně na stream). Ale štvaly mě na něm naprosto zoufalé možnosti nastavení. A upe nejvíc asi to, že se nedalo dvojklikem do okna zvětšit obraz na fullscreen! Skandál! Kolosální konspirace temných kontramyšáků!

Ale to všechno už je minulosťou! Lebo odteraz používam čo? Používám SMplayer! Vůbec jsem netušil, že existuje, až díky zprávičce na Root.cz jsem poprvé popatřil na toto požehnané jméno! Je to frontend Mplayeru :-) No ovšem, prostě mě nenapadlo najít nějaký slušný frontend. To se stává i u lepších klikošů.

Takže, už několik dnů používám na všechno video jedině SMplayer a jsem maximálně spokojen (hlavně ten dvojklik!). Nebo to posunování po různých časových jednotkách - není to mega? Akorát jsem změnil Zvuk z Pulse na Alsa, protože to první bylo slabý. Jinak plná spokojenost.

sobota 6. září 2008

Warcraft 3 Reign of Chaos pod Wine v Ubuntu fpoho

Mnojo, už je to tak :-) Protože jsem vlastníkem počítačové hry Warcraft 3: Reign of Chaos a protože od jisté doby :-) mám docela důvěru ve Wine, tak jsem se rozhodnul zkusit instalovat a zahrát si tuto hru taky. Co už, má ležet ve skříni? Slisovaná jak...? Provětráme jí trochu drážky.

Samozřejmě jsem hrdinně instaloval (klikni na install.exe) bez podívání se kamkoliv na net, takže po různých nastaveních a po úvodní obrazovce, kdy se měla spustit první kampaň, tak se to seklo a temno. Takže jsem se konečně mrknul do návodu na Ubuntu.cz, umazal ty Movies a celý řádek příkazu ve spouštěči na panelu jsem nakopíroval jako:

$ wine "C:\Program Files\Warcraft III\Warcraft III.exe" -opengl

A šlo to. A supr. Zahrál jsem si první dvě nebo tři úvodní učební mise a měl jsem dost. Ten český dabing je prostě neuvěřitelně chytlavý! Ještě pár hlášek a odvezli mě :-) Každopádně, Warcraft 3 podle všeho běhá v Ubuntu 8.04 pod Wine 1.0 naprosto fpohodě.

A tím jsme vyčerpali reservoir freeware her nebo her které vlastním, odteď už zase budu psát o něčem jiném, co běží na Ubuntu :-)

úterý 2. září 2008

Hidden and Dangerous: Deluxe pod Ubuntu s Wine

Nedávno jsem tu juchal nad faktem, že jde spustit Enemy Territory s Fritzbotama pod Wine. Dnes jsem vyzkoušel také instalaci a spuštění slavné české hry Hidden and Dangerous: Deluxe, která byla před pár lety dána tvůrci jako plná volná hra (screenshoty).

Žádný problém jsem nezaznamenal. Po instalaci přes Wine lze hru spustit z menu Wine > Programs > Take2, ale ještě předtím je dobré nastavit si hardwarovou konfiguraci, nejspíš rozlišení. Pak se založí hráč s nějakým jménem, vybere se mise, nacvakáte si lidi a zbraně pro celou misi, pak si vyberete konkrétní lidi na daný úkol a přidělíte jim zbraně podle jejich schopností. Dá se to udělat i defaultně, automaticky. Proběhne názorné intro (Komenský!), co máte dělat, odkud kam dospět... Prostě brnkačka.

Jsem zvyklý na Enemy Territory střílečku a Quake engine, takže mně osobně ten druh pohybu v H&D moc nevyhovuje, i když se dá docela slušně nastavit ovládání. Ale není to styl "někam vběhnu a začnu pálit a krýt se". Tady jsou ty pohyby herní postavy poněkud "pomalejší", jinak zaměřené.

Faktem totiž zůstává, že toto není střílečková hra, je to hra taktická a víceméně stealthová, i když rány z odstřelovačky je slyšet až do Berlína :-) V některých misích zůstanete "skrytí a nebezpeční" dostatečně dlouho jen díky noži. Musíte postupovat opatrně, nenechat se zmerčit Němčourama dřív, než začnete přepad. Musíte mít zbylé členy týmu dobře rozestavěné, aby vykryli jakýkoliv (proti)útok. Každá mise má ale specifickou povahu, vyžaduje určité typy akce ke splnění úkolu.

Pokud jde o výběr členů týmu, dá se říct, že většinou potřebujete nějakého siláka, který unese kulomet i s větším počtem nábojů, pak nějakého výborného střelce, kterému přidělíte odstřelovačku, a taky nějakého "tichošlápka", který má vlastnost vyšší nenápadnosti. Někdy je opravdu obtížné dokončit úkol (pamatuju se na neuvěřitelně nasírací misi v jakémsi jugoslávském městečku u řeky, kdy jsem se zaboha nemohl dostat na člun, aniž by nás objevili příliš brzy a postříleli, nakonec se to ale podařilo... asi po čtyřicáté...).

Nepočítejte s nějakou léčbou během akce, zranění zůstávají a pokud se necháte odhalit předem, končí smrtí členů týmu, většinou většiny a často všech :-) Jakmile o někoho z týmu "přijdete", už ho nemůžete zvolit! Pokud je mise prozrazena a tým odhalen příliš brzy, v drtivé většině nemáte nárok ji dokončit. Bošové střílejí smrtelně přesně!

Která mise se mi nejvíc líbila? Nejatmosféričtější je asi ta v Řecku (báječné výšky v horách), nejmalebnější ta v italském údolí s nabouraným vlakem, nejdojemnější ta ve středu Prahy a taky ta na Ruzyni, ale nejobtížnější a nejvíc ohromující je závěrečná mise jedné kampaně, kdy na pozici týmu útočí německé tanky a pěchota. Je tam jeden ne trik, ale faktor, s nímž to lze dohrát snadněji, každopádně se dobře rozhlédněte, kde všude jsou zbraně... Ten německej útok je fakt tvrdej. Hlavní je každopádně zlikvidovat panzerfaustama tanky.

Samotná akce se dá i naprogramovat předem (nacvakat, co kdo z týmu bude kde a kdy dělat ), ale k tomu jsem nikdy nedorostl, stačilo mi hrát "obyčejně". Zbylí členové týmu se ovládají několika povely, aby vás následovali a chovali se, jak potřebujete. Můžete se do každého přepínat a hrát za něj, k dispozici jsou tři pohledy, vyšší a nižší kamera za zády a pohled z první osoby.

Co říct závěrem? Vzdávám hold na tehdejší dobu vynikající grafice této hry. Ještě v roce 2008 je bezvadně hratelná a zatraceně obtížná, a dá se hrát pod Linuxem Ubuntu a Wine.

P. S. Příště vyzkouším asi ten Warcraft 3, už jaksi z principu, když mi tam tak smutně leží ve skříni už roky :-)

úterý 26. srpna 2008

Enemy Territory s Fritzbotama pod Wine v Ubuntu! Juch!

Ty blááááho! Dokázal jsem to! Víc než rok půstu! A přitom řešení pro moje střílení bylo tak jednoduché! Stačilo bývalo vyzkoušet Enemy Territory Win verzi s Fritzbotama pod Wine!

Custom mapa Stalingrad (klikni na obrázek) : cesta přes pravý, rozbitý most (boti mého týmu na něj právě nabíhají). Vlevo je vidět rozbitá budova (už na druhém břehu), kam můžete bezpečně vyskákat a odtamtud bombit co se dá (pokud jste F.O.).

Nevím, jestli jsem to už nezkoušel někdy předtím a nějak to nezvoral, ale dnes, právě teď jsem jen tak zkusmo nainstaloval ET Win pod Wine (1.0), nainstaloval starej patch 2.60, přidal složku ETPro, a nakonec přidal složku Fritzbotů do té složky ET a po normálním spuštění ET.exe se ten Fritzbot mód opravdu objevil v Modech a po zvolení se objevila úvodní obrazovka Fritzbotů! A pak už jsem jen zvolil mapu a spustil ten bengál!

Custom mapa Stalingrad (klikni na obrázek) : útok pravou cestou. Kolem toho střílejícího nacisty doleva a šup šup obsadit první spawn Axis (mno, není to tak lehký, tahle pravá přístupová cesta je dlouhá přímá ulice a šijí do vás po celou dobu).

A pro samou radost mi bylo jedno, že ještě nemám ani nastavený ovládání natož překopírovanej ze zálohy svůj speciální vychytanej autoexec.cfg pro ovládání a s tím defaultním nastavením jsem se tam jen tak radostně potácel uprostřed zuřící bitvy o Fuel Dump zatímco moji milovaní Fritzboti do sebe bušili! :-)

Custom mapa Stalingrad (klikni na obrázek): konec levé přístupové cesty. Pohled z ptačí perspektivy coby divák (Spectator). Axis spawn je kousek vlevo od těch střílejících Axis, takže dostat se na jejich spawn tudy je pro Allies ve Stalingradu dost hustý. Všimněte si prosím smrtelně unaveného Allies vojáka v okně napravo :-)

Juch! Juch! Juch! It's alive! Tak přece! Enemy Territory + super mega cool Fritzboti pod Linuxem Ubuntu a to díky zlatýmu Wine.

Jsem dokonale šťasten! Vznáším se jako nafukovací tučňák! :-))) Každopádně je jistý, že starý dobrý ET a Fritzboti jdou opravdu pod Ubuntu spustit a bez problémů pařit, pomocí Wine úplně jednoduše! Netřeba čekat na ReactOS!

Příště vyzkouším spustit asi Warcraft 3, ta krabice už mi taky leží ve skříni několik let úplně zbytečně.

P. S. Kdybych dlouho nepsal, tak jsem uvíznul u Stalingradu :-)
P. P. S. Screenshoty se defaultně dělají pomocí F11 a najdete je ve složce Screenshots uvnitř složky Fritzbot.

středa 13. srpna 2008

Soutěž desktopů - krásná tvář Linuxu

Online magazín LinuxExpres vyhlásil soutěž o nejkrásnější linuxovou pracovní plochu. Moc pěkné. Jednou z cen je kniha o Ubuntu, neváhejte! Do osmého září ať tvůj desktop září! :-)

update (11. 9.): a máme je tady, vítěze!

úterý 12. srpna 2008

BSOD při zahájení v Pekingu?

Vypadá to, že při slavnostním zahájení her v Pekingu došlo k promítnutí známé "modré obrazovky smrti" na Hnízdo (Slashdot.org). Tak to je teda příznačný! To souvisí!

Jdu si pustit pěknej klipík Cartonnage (iDnes.cz). Tučňák znamená svobodu!

pondělí 11. srpna 2008

KeePassX 0.3.3 - menší opravný update

Dnes byl vydán menší opravný update na oblíbený open sourceový správce hesel KeePassX, má číslo 0.3.3.

A my, co čekáme na Linux binary bundle, zase nic! :-)

čtvrtek 7. srpna 2008

ReactOS? Jo takhle kdyby tam šli Fritzboti!

Dneska mě navnadil článek na Živě.cz o operačním systému ReactOS. Má to být (jednou) jako Widle, ale zdarma. Má to být kompatibilní s widláckejma programama. Není to postavený na Linuxu. Využívá Wine, ale není to jenom Wine. Je to licencované v GPL a jeho variantách.

A tak jsem se zasnil a říkám si: když autor Fritzbotů nemá čas, peníze atd. napsat verzi pro Linux, snad možná přijde Mohamed k hoře a ještě si někdy zapařím Enemy Territory s Fritzbotama, ponurou custom mapu Stalingrad, nebo třeba Fuel Dump, právě na ReactOS (screenshoty).

Mmmmmmm... kráááásný.... sen se mi zdááááál..... mnojo, akční pařby, všude plno krve, mrtvol, výbuchů, střelby, úskoků, týmové spolupráce... to je ta látka, z níž jsou utkány sny! Škoda, přeškoda.

Držím vývojářům ReactOS palce. Skvěle by se vyjímal v dual bootu s Ubuntu.

Update: Enemy territory (Win verze) s Fritzbotama v pohodě funguje pod Wine (1.0).

pondělí 4. srpna 2008

Loupání banánu? Od stopky!

Inspirován článkem a anketou na blogu svatas.blog.root.cz, a protože jsem měl právě po ruce jeden pěkně žlouťoučký velký bananananana, udělal jsem něco pro mě dosud neslýchaného - urval jsem mu stopku a snědl ho zezadu.

Mno? Paráda! Takže ode dneška jedině takhle - od stopky! Panebože! Proč mě to nenapadlo už předtím? Těch upatlanejch, ulepenejch prstů co jsem si mohl ušetřit!

Asi síla zvyku. Prostě si člověk říká: stopka je to, za co se má banán držet. Ale že přitom na druhém konci čeká zrádná bablavá špička, kterou není možný zmáčknout bez pohromy, to nikoho nenapadne.

Wokenáči to maj podobně s OS. Někteří z nich povrchně vědí, že existuje Linux, třeba Ubuntu. Ale dokud ho na vlastní hardík nevyzkoušej, nepoznají, že je nejlepší!

Každopádně díky za změnu mého života k lepšímu :-) Ode dneška loupám banány jedině od stopky. Je to nesrovnatelně čistotnější a líp se trhá.

čtvrtek 31. července 2008

Vyzkoušel jsem Trickle - omezení rychlosti U/D (Ubuntu)

Táák, vyzkoušel jsem (v Ubuntu 8.04) prográmek Trickle, jak o něm psali na Root.cz. A ono to fakt funguje! Super. A co jsem při tom všechno dělal? (návod pro totální Ubuntu ňúbíky :-) :
  1. jdi do Synapticu, najdi trickle, instaluj ho
  2. spusť Terminál (a vypni Firefox, pokud je spuštěný)
  3. napiš trickle -u 2 -d 3 firefox
  4. spustí se Firefox (defaultní profil)
  5. uvidíte, že načítání stránek se šíleně vleče (2kB up / 3kB down), zejména obrázky, a to i malé, nejsou na stránce dlouho vůbec vidět atd.
  6. omezení se přeruší po vypnutí okna Terminálu nebo po vypnutí Firefoxu
Jiný příklad (stahování linuxové verze hry Enemy Territory v Terminálu pomocí wget při rychlosti 10kB; opět, po vyzkoušení stačí vypnout okno Terminálu)

$ trickle -d 10 wget -c http://ftp.games.skynet.be/pub/wolfenstein/et-linux-2.60.x86.run

Pokud chcete u programu - například u Firefoxu - upravit rychlost připojení natrvalo, můžete editovat jeho panelový spouštěč, například pro nějaký profil Firefoxu takto:

$ trickle -u 10 -d 50 firefox %u -p "jmenoprofilu"

Když kliknete na takto upravený spouštěč programu, spustí se vám Firefox (pro daný profil) vždy s nastaveným omezením rychlosti uploadu a downloadu (v příkladu 10kB/50kB). Analogicky lze takto upravit rychlosti pro další programy (které to umožňují).

Další informace viz článek na Root.cz a v Terminálu příkaz man trickle, který zobrazí podrobný návod.

Ještě bych si někdy rád pohrál s nastavením toho konfiguračního souboru pro démona, trickled.conf. Je v adresáři /etc.

středa 30. července 2008

Linuxový 3D desktop - super video

Narazil jsem na báječný video Linux Beauty ukazující vymoženosti a krásu linuxovýho 3D desktopu (pinoyskull.com, via linuxtoday.com).

Update: Tak z diskuse pod tím videem na Youtube to vypadá, že jde o Ubuntu s Gnome a manažerem vzhledů Emerald, a pak už jen plugin Atlantis2 pro Compiz. A ta působivá hudba je Arno Cost & Arias - Magenta.

Přiznám se, že jsem nějaký funkční návod nenašel. Ovšem všechny tyhle věci jsou buď v Ubuntu repositářích nebo na webu Compizu. Akorát nevím, jak přesně co udělat a hlavně jak zkompilovat ten plugin. Pokud jde o 3D desktop Ubuntu, tak mám prostě menší deficit, no :-)

úterý 29. července 2008

Metrosexuál? Gastrosexuál? Distrosexuál!

Je to tak - ještě včera letěli gastrosexuálové - chlapi, co uměj vařit. Btw, jsem jedním z nich - káva, čaj, topinky, polívka ze sáčku, míchaný vajíčka, párky, brambory, není problém, včetně kombinací.

Ale dnešku už vládne úplně jiný módní trend - většina inteligentních holek dnes letí na distrosexuály. Distrosexuál je charismatický muž, kterej ohromuje svoje ženské okolí znalostmi o jednotlivých linuxových distrech. Linux je trendy a letí a lidi, kteří ho znaj, jdou na dračku!

Jen s Linuxem můžeš nakrmit zástupy!

Distrosexuál má vždy po kapsách několik linuxích dister (i v bazénu) a je ochotnej ukázat krásu Linuxu všem chytrejm holkám! Vysadíš ho v pondělí ráno na severním pólu jenom v trenkách a on se ve středu večer objeví v Praze ve smokingu, s dvěma krásnejma linuxačkama po boku, kapsy naditý instalačníma cedlama Ubuntu.

Distrosexuál je pro svoje BFU okolí absolutní IT bůh! Dá ti do pořádku tvoje zawidlený písíčko, než mrkneš wokem! Ukáže ti to nejlepší ze světa svobodnýho software, kotě! Především z Linuxu. Je to chlap s Open Source srdíčkem. Jakmile jednou vyndá tučňáka, všechny holky v okolí vzrušením omdlévají. Víc už nemusíš řešit, Linux je ultimativní odpověď!

pondělí 28. července 2008

Problémek s gnome panelem

Dneska jsem si hned po bootu všimnul, že když spustím nějaký program, tak jeho položka task není v taskbaru (v dolním panelu). Respektive ten panel fungoval, kliknutí do oblasti předpokládaného místa tasku opravdu vyvolalo okno programu - akorát nebyl ten task vidět - což bylo nepříjemné. Asi ten gnome-panel nějak špatně naběhnul nebo co, ta grafika, že jo, hm?

Ale dá se to řešit velmi snadno, restartem gnome panelu. Ve Sledování systému si na kartě Procesy stačí najít proces gnome-panel a normálně ho zabít, beztak je nesmrtelnej. Horní i dolní panel se automaticky obnoví a funguje už správně, tj. zobrazuje tasky.

Související:
Nautilus - vzkříšení
Restart X Window systému

sobota 26. července 2008

TrueCrypt wishlist - dismount after inactivity?

Docela bych uvítal, kdyby v TrueCryptu existovala funkce, která by umožňovala nastavit odpojení svazku po nějaké volitelné době nečinnosti. Kdyžtak mě opravte, ale ve volbách v GUI jsem si jí nikde nevšimnul.

Byl by tu jeden problém, a totiž, že TC svazek se nikdy neodpojí, pokud běží nějaký program z něj spuštěný. Takže kdyby TC jednou tuto funkci zavedl, musel by asi umožňovat všechny programy aktuálně spuštěné z TC svazku nejprve natvrdo vypnout a teprve potom svazek odpojit.

úterý 22. července 2008

Restart X Window systému při tuhnutí

Když se někdy výjimečně stane, že GUI Ubuntu díky nějakému programu poněkud zatuhne a nejde se ani dostat k Sledování systému, kde byste mohli problémový proces (program) prostě kilnout (např. viz restart Nautilu), tak může pomoct restart X Window systému. Teda pokud není kousnutá klávesnice.
  • Ctrl + Alt + Backspace
Budete se ovšem muset znovu přihlásit v přihlašovací obrazovce (pokud vím, je jedno, jestli máte při normálním bootu povolené automatické přihlášení, tady to neplatí). Takže kdo má sudo heslo tak složitý, že ho radši kopíruje z password manageru, má smůlu a může rovnou úplně resnout :-) Restart X-ek je každopádně pořád mnohem rychlejší než znovu bootovat celý Ubuntu.

Pokud jste měli před ztuhnutím připojený TrueCrypt svazek, tak ten zůstává i po restartu X-ek stále otevřený a normálně přístupný (na rozdíl od situace při vypnutí nebo restartu Ubuntu). Každopádně je lepší TC "znovu" spustit (chce to také jedenkrát vložit sudo-heslo; smaže se TC-lock, objeví se zase ikonka na horním panelu).

pondělí 21. července 2008

Rozhovor s věřící dívkou o Linuxu Ubuntu

Všichni tak nějak cítíme, že Ubuntu nám poslalo samo nebe. Ostatně, o tom už jsem psal. Nyní je potřeba citlivě to naznačit při naší IT misii mezi samotnými věřícími BFU. Vybral jsem jeden rozhovor jako model či návod:

A: Pořád na tebe musím myslet. Mám... tě... rád.
B: Já tě mám taky ráda. Ale na prvním místě v mém srdci je Ježíš.
A: To není fér. Ježíše těžko někdy překonám!
B: To nevadí, já tě mám ráda i tak.
A: A můžu tě políbit?
B: Já nevím. Jsem věřící. Pan farář nám říkal, že bychom to neměli dělat.
A: A sakra!
B: Neklej!
A: Ajta sajta!
B: To už je lepší. Víš, já věřím v Boha celým srdcem.
A: Ale já taky věřím celým srdcem.
B: A jak jsi se dostal k víře?
A: No, stáhnul jsem si instalační cedlo Ubuntu...
B: Cože?? Nerozumím.
A: Víš, já věřím v sílu Open Source a GNU/GPL. A hlavně v Linux.
B: Co je to za bohy?
A: To nejsou bohové. To je software do počítače. Operační systém.
B: Aha.
A: Je zadarmo a můžeš si s ním dělat, co chceš. Když chceš. Tvoří ho taková komunita prima lidiček.
B: Komunita? To znám. Církev je taky komunita.
A: No jasně! Máme tolik společného! Máme proroky, evangelisty, pokorné učedníky, mučedníky... Ale hlavně si myslím, že Ubuntu poslal křestanům bůh, aby nehřešili.
B: Jak aby nehřešili?
A: Mno, aby nepoužívali v počítači programy, které si nezaplatili. Rozumíš, aby nesetrvávali ve smrtelným hříchu krádeže duševního produktu.
B: Copak duševno lze ukrást?
A: No jasně! A jak snadno! Každej tvůrce myslí, že má autorský právo na to, co vytvořil.
B: A co bůh stvořitel?
A: Nevím to jistě, ale myslím, že vesmír je v licenci GPL.
B: Aha. Jako že si s ním můžeme dělat co chceme?
A: Tak nějak. Tak co, máš počítač?
B: Mám. Doma v pokojíku.
A: A pozveš mě k vám domů?
B: Když já nevím. Naši nejsou doma. A pan farář říkal...
A: Ááále, pořád pan farář. Co ví pan farář o počítačích?
B: Náhodou, na faře mají taky jeden. Slyšela jsem, že ho mají každou chvíli v opravě.
A: To je jasný, dědula určitě paří na kraknutejch Widlích. To je fakt síla... no jo, kážou vodu a pijou...
B: Cože?
A: Ale nic. Tak co, pozveš mě k vám?
B: Aby ses o něco nepokusil... hihi.
A: Mohl bych se pokusit nainstalovat ti na počítači to Ubuntu.
B: A to chceš ke mně do pokojíku jen proto, abys mi ukázal ten program?
A: Ber to jako boží výzvu.
B: Hehe. Takže mi jenom ukážeš ten program jo? Hele a není to málo?
A: Nechci lízt do zelí Ježíšovi.
B: No, pusu bych ti možná povolila.
A: Tak jdem!

Z rozhovoru jasně patrno, že A zabil dvě mouchy jednou ranou: jednak rozšířil Linux Ubuntu, jednak možná (to už nevíme) později rozšířil i svoje další zkušenosti. Věřící linuxáci by se neměli za svou krásnou víru stydět, ale hrdě ji propagovat. Lampa se nemá stavět pod stůl, ale na stůl, aby zářila světu!

Pozn. rozhovor je čistě fiktivní, ale ne zase tak moc!

neděle 20. července 2008

Vyšel správce hesel KeePassX 0.3.2

Dnes vyšla nová verze oblíbeného crossplatformního správce hesel KeePassX, 0.3.2. Převážně opravuje chyby. Zatím je v downloadu dostupný instalační balíček pro nejnovější verzi Ubuntu, Hardy Herona. Linux binary bundle (čili portable verze, která se neinstaluje) zatím není.

sobota 19. července 2008

Křesťané, neužívejte ilegální software aneb Ubuntu je od Boha

Titulkem už jsem geniálně řekl všechno, ale pro ty z vás, kteří čtou rádi z radosti pro věc samu, tady mám detailní historickou argumentaci licencovanou jako otevřenou vomáčku (open sauce).

Bylo to takhle: Ubuntu nám poslal Bůh. A hlavně ho poslal pro křesťany, kteří do té doby žili v hříchu, protože používali ilegální Widle, čímž přestupovali Desatero (nepokrakneš).

Nemá smysl tady hloupě (!) provokovat výrokama, jako že Ježíš je známější než Tučňák. Všechno je jinak. To Ježíš nám poslal Tučňáka. Přes jednoho chlápka ve Finsku, přes dalšího chlápka v JAR a přes ještě další stovky a tisícovky poslů po celým světě. A pravdu povediac, i já se právě teď cítím tak trochu být takovým poslem...

Jak to všecho začalo? Ježíšovi se zželelo chudáků informačního věku, protože viděl, že oni nemají jinou reálnou alternativu než žít ve hříchu nebo se nechat odírat do krve. A tak šel Ježíš za Bohem a řekl mu: "Hle, moji věrní musejí trpět v porobě, zatímco Pluto boháč odírá chudáky do krve, zatímco ďábelský Mamon nemilosrdnou sekerou zlodějství a pirátské fortuny rozděluje tvé děti na hořké nepřátele, zatímco lidé více se podobají dostihovým chrtům než tvému nekonečnému obrazu. Dovol mi pomoct lidem od hříchu, aby se všem ukázala tvá moc a sláva."

Bůh zrovna seděl u počítače. Vypnul Word a řekl: "Mnojo, něco by se udělat mělo. Vnukneme jim použitelný operační systém zdarma. A bude se jmenovat Linux Ubuntu, aby všichni lidé věděli, že je pro ně a aby se o něj dělili s radostí v srdci. A bude snadno ovladatelný, aby všichni měli na vybranou, i ti nejposlednější BFU. Protože jak mám poznat, v čím srdci je čistota a v čím temnota, když si nemají z čeho vybrat?"

A tak se stalo a Ubuntu se začalo rozšiřovat. A dařilo se mu, protože bylo od Boha. A tu křesťané i nekřesťané začali houfně padat na kolena a děkovat nebesům, že je osvobodil od hříchu krádeže. Konečně mohli používat operační systém, který je zdarma, jednoduchý, bezpečný, svobodný - jako ti ptáci nebeští! A mnohý z kajících se bývalých win-ilegálů vzpomínal na památná slova Páně při kázání na Mount Kernel: Nestarejte se pořád, kde seženete peníze na nový OS. Důvěřujte ve mě a můj Otec už se vám o počítač postará.

A když se čas naplnil, přišla hodina trestu za slepé obžerství a svět se začal nořit do další ekonomické krize (všichni víme, že nejvíc konkurenceschopní jsou bezprávní otroci ve zničeném životním prostředí), lidé ve firmách hořce plakali. "Kde seženeme ty nekřesťanské peníze na softwarové licence?" lomili kreditkama. Ale Bůh viděl dál a pravil hromovým hlasem: Poslal jsem vám Tučňáka, instalujte! Spolupracujte, nenechte se atomizovat jak idioti, a uvidíte, že najdete moji slávu ve své komunitní pospolitosti! Jste to, co jste, jen díky tomu, co jsou všichni kolem vás. Mám vás všechny rád. Používejte Ubuntu.

A lidi ve firmách i lidi ve státním sektoru, i uhrovití lidi ve svým pokojíkovým sektoru, ti všichni a mnozí další včetně křesťanů i jiných abrahámovských náboženství klesli v radosti na kolena a nadšeně volali : "Haleluja! Chvalme Boha za Linux a Ježíše za Ubuntu! Požehnaná hodina, kdy se nám zjevil nebeský Tučňák a dostalo se nám milosti nežít v hříchu softwarové krádeže. Amen."

čtvrtek 10. července 2008

TrueCrypt 6.0a

Vyšla verze 6.0a šifrovacího softu TrueCrypt. Škoda, že ten jejich web nemá RSS zdroj.

Mimochodem, rychlost verze 6.0 se vážně hodně výrazně zvětšila, například zkusmé přesunutí 700MB souboru iso z a do TC svazku frčí jako blesk.

středa 9. července 2008

Antiviry? Chcete poradit?

To jsou zase starosti. Antiviry nezabírají (Novinky.cz) Co teď, že? Poradím vám jenom jedno: zkuste jiný operační systém! Nejlepší antivirus má jméno Linux. Neříkám "dokonalý", říkám "nejlepší". A tak to zkrátka objektivně je.

Linux není jeden. Má takzvané distribuce. Je jich hodně. Jako ženskejch. Musíš si umět vybrat. Jedna z nejhezčích a nejpříjemnějších se jmenuje Ubuntu. Nemusíš u ní zůstat. Ale jestli ji nezkusíš, nepoznáš, jaká je!

Linux pro hospodyňky?

Zajímavá informace se dnes objevila o Tchaj-wanu : ženy v domácnosti a studenti kupujou počíky s Linuxem. (Slashdot.org) Geekové kupujou XP...

Kdysi jsem tu psal o linuxačkách - výkvětu něžné elity. Vypadá to, že spojení žena a linux už nebude tak řídké jako kdysi, kdy na otázku Znáte nějakou linuxačku? všichni sborově odpovědí: No přece Aničku.

Možná by někdo měl udělat nějaký Kuchbuntu distro a naše hospodyňky se vrhnou po tučňákovi jako divý. Hospodyňky vědí, co je dobrá cena.

sobota 5. července 2008

Vyšel TrueCrypt 6.0

Čtvrtého července vyšla nová verze (6.0) oblíbeného open source šifrovacího software TrueCrypt. Nad novou fýčurou hidden operating system kroutím jen hlavou, to je zase nějaká vymyšlenost - instalovat OS do skrytého svazku, to je teda večerníčkovej manévr :-)

Možnost vytvářet skryté svazky i na Linuxu (a Mac OS X) je ovšem velmi potěšující. A jinak samé zrychlování!

P.S. Upgrade mi proběhnul bez problémů, jako vždy. Stáhnul jsem si pro Ubuntu instalační balíček zabalený v archivu, archiv rozbalil, kliknul na .deb, pak se to nainstalovalo a bylo to nainstalovaný. Připojení svazku fpoho. Mno a jak se tak dívám na Create Volume a dál, tak ta volba Hidden TrueCrypt Volume tam opravdu je, mňam.

pondělí 30. června 2008

Konec Windows XP - a co takhle Linux?

Všixni tak nějak víme, co se stalo: Microsoft vyhlásil konec prodeje Windows XP (Novinky.cz). Svýho nejlepšího softu (přiznejme jim a si to). A je to velmi zvláštní konec: podpora do roku 2014, hehe, a i když jako koncový produkt už nebudou k mání, přesto na XP můžete daungrejdovat - ovšem po koupi Visty. MS věří v přechod wokenáčů na Visty.

Musí to být silná víra, když nechávají podporu XP do roku 2014. Všechna čest - první mučedníci pro Krista by jim mohli takovou víru závidět!

Já zase věřím, že hodně lidí vyzkouší Linux. Linux Ubuntu. A zjistěj, že je to přesně ten operační systém, po jakém vlastně celou dobu toužili:
  • stabilní
  • upravitelný podle vlastních potřeb
  • vysoce bezpečný
  • otevřený zdrojový kód (ochrana soukromí!)
  • zcela zdarma (včetně aktualizací)
  • jednoduchý na ovládání (screenshoty)
  • s dobrou podporou
  • spousta prověřených programů (taky zdarma)
  • běží i na starším hardware
Už žádný viry, už žádný záplavy adware a spyware, žádný tuhnutí vyčerpáním systémových prostředků, a to vše pořád dokolečka. Už žádný potupný vyhledávání tajemnejch freeware programů, o nichž vlastně nevíte, co všechno uměj... za vašimi zády...

Linux, to je ten slíbený ráj! To je to evangelium pro zoufalce, kteří už se nechtějí nechat do něčeho pořád tlačit jako stádo. Za zkoušku nic nedáte. A nemusíte ani nic instalovat, stačí nabootovat z instalačního Live CD.

neděle 29. června 2008

Firefox jo, tak proč ne Linux?

S příchodem nejnovější verze prohlížeče Firefox se strhnul obrovský mediální humbuk. Všichni všude jsou z něj úplně rozm... rozmetaní na hadry. Lupa, Živě, Novinky... každý pochvalně mluví o Ohnivé lišce. Je to prima, ale jsem smutný kvůli Tučňákovi.

Heršvec, proč se něco takovýho nestrhne kolem nové verze Ubuntu? Proč není akce jako Ubuntu Download Day? SpreadTux? :-) Proč se podíly Firefoxu a Linuxu (nejspíš Ubuntu, protože je nejvíc pro lidi) tak dramaťácky lišijou?

A přitom je jasné, že uživatelé Firefoxu jsou vlastně zdivočelí Linuxáci, akorát o tom nevědí. Od používání Firefoxu k používání Linuxu Ubuntu je už jen malý crewczech. To základní je společný:
  • cena: 0,- Kč, hodnota: k nezaplacení
  • vysoká přizpůsobitelnost (respekt k jedinečnosti uživatele)
  • ochrana soukromí (otevřený kód)
  • rychlé bezproblémové aktualizace
  • snadná instalace, jednoduché ovládání
  • stovky doplňků/programů zdarma
  • mravní hodnoty (používáte legální software, nekradete chleba miliardářům)
Vážně netuším, co Firefoxákům brání přejít na Linux. Come Tux some! Možná, že ti, co nepřešli, ani nejsou skuteční firefoxáci, ale jsou jenom tak "u Firefoxu". Někdo vědoucí jim ho nainstaloval a oni ho používají, ale v hlavě se jim neudála žádná změna.

Ale lidi, kteří se chtějí počítat mezi elitu, by měli používat Linux. S tím nic nenaděláme: zrno nejsou plevy. Skutečnej firefoxák to má v sobě - vnitřním vývojem prostě nutně dospěje k Linuxu. A jedině takovýmu člověku můžu s čistým svědomím a bez zvednutého obočí přidat kladné znaménko.

sobota 28. června 2008

Deset záseků pro Ubuntu nováčky

Web Linux.com přišel s článkem o deseti překážkách, které mají sílu odradit nováčky zkoušející Linux Ubuntu od toho, aby na tento operační systém přešli.

Autor článku tvrdí, že posbíral těchto deset běžných problémových bodů ze support fór firmy Canonical, takže nejspíš mají jistou váhu. Uznávám, že se tyto otravnosti mohou vyskytnout a že spousta lidí nedokáže najít na fórech podpory řešení a vyzkoušet ho. Možná je to přirozené síto...

úterý 24. června 2008

Orca - hlasový software pro nevidomé

Dnes jsem vyzkoušel program zvaný Orca - software, který čte strojovým hlasem navigační prvky a texty v počítači a komentuje činnost systému. Na Ubuntu (Hardy Heron) je Orca předinstalovaná, ale je nutné povolit její spouštění po startu a spustit celé nastavení v Systém > Volby > Technologie usnadnění. Vyžaduje restart.

Po restartu Ubuntu se objeví okno Orcy s volbami a okamžitě jsou všechny navigační prvky, položky a činnosti operačního systému popisovány a komentovány nahlas. Srozumitelnost hlasu v češtině je poměrně vysoká, nejspíš se na něj dá rychle zvyknout (navíc lze nastavit různé vlastnosti čtení). Hlavně jsem ale coby vidomý mohl srovnat, jak Orca pomáhá při navigaci po Ubuntu. Je to svébytný systém, ale musel jsem uznat jeho užitečnost.

Potom jsem vyzkoušel Orcu ve Firefoxu 3. Orca čte navigační prvky a informuje o činnosti prohlížeče (třeba, že ukončil načítání stránky atp.). Libovolný text webové stránky je přečten po označení myší. Je to zvláštní pocit, slyšet strojový hlas číst úryvek tohoto blogu...

Orca se mi zdá být velmi cenný a sympatický program. Všechna čest lidem, kteří něco takového pro nevidomé a slabozraké vytvářejí.

Související:
BlindUbuntu (Wiki Ubuntu.cz)

úterý 17. června 2008

Wine 1.0 je tady

Tak jsme se přece jen dočkali! Po patnácti letech, kdy bylo naloženo ve vývojce, přichází Wine 1.0. (Slashdot.org).

Schválně jsem se díval, jestli ho mám vůbec instalované - a nemám. Kdysi loni jo. Měl jsem pod ním grafický editor Photofiltre. Ale už jsem se mezitím seznámil s Gimpem a zjistil, že Gimp je na to, co potřebuju, docela v pohodě a netřeba dělat mrkvím žádné ústupky.

úterý 10. června 2008

Rok s Ubuntu a Firefox 3

Ani jsem si nevšimnul, jak to uteklo. Už rok svištím na svobodném operačním systému Linux Ubuntu. Tučňák jediným mocným free open source kouzlem ovládnul moje PC a už se ho nevzdal.

Vzpomínám si na ty krásné zážitky plné úžasu a radosti, když jsem poprvé nabootoval z instalačního/Live CD Ubuntu a viděl, že všechno funguje bez nutnosti doinstalovávat jakékoliv ovladače. A když jsem viděl, jak je prostředí Gnome pěkné (na motiv Human nedám dopustit, nikdy se mi neokouká) a vymakané.

Ech, ty krásné doby prvních doteků!

No, ale nemůžeme se dívat jen do minulosti. Ubuntu udělalo za rok opravdu pořádný krok směrem k ještě běžnějšímu uživateli, než jsem já. Každopádně za ten rok stability, bezpečnosti a svobodné kustomizovatelnosti patří dík celé komunitě kolem Ubuntu a vlastně všem linuxákům.

* * *

Dnes ráno se v aktualizacích objevil Firefox 3. Asi mám vlčí mlhu, už se v těch RC verzích nevyznám, myslím, že tam bylo RC2, každopádně označení v Nápověda > O aplikaci Mozilla Firefox je Firefox 3.

Rok s Tučňákem. Zamáčkněme slzičku nostalgie mířící ke spokojenému úsměvu linuxového uživatele - klikoše - a pojďme dál. Ať žije Ubuntu!

neděle 25. května 2008

RefControl pro Firefox 3 Beta5

Zdá se, že rozšíření RefControl prohlížeče Firefox už konečně zase funguje i pro Beta5. Předchozí verze doplňku chvíli šla, ale po nějaké době ji Beta5 stejně zakázala jako nekompatibilní. Verzi 0.8.11 testuju už asi dva dny a žádné problémy. V mezidobí jsem referer blokoval v about:config (změna hodnoty z 2 na 0 v položce network.http.sendRefererHeader).

úterý 20. května 2008

FireGestures !

Původně jsem uvažoval, že další článek na tomhle po čertech houževnatým bložíku se bude jmenovat Nebuď wowce - trájni Linux!, ale mezitím jsem zjistil, že navigování FIrefoxem mi i přes zásadní musthave addon Tab Mix Plus připadá pomalé, a vzpomněl jsem si na skvělé rozšíření Mouse Gestures. Jenomže to pro FF Beta5 nefachčí. A navíc jsem je už kdysi zkoušel (hned před rokem) a ty gesta byly v Linux Firefoxu nějaký tuhý nebo pomalý nebo co.

Jenže potřeba je potřeba, a tak jsem s nadějí nainstaloval hned to další, co se nabízelo, FireGestures - no a teda, bomba! Zpět a Kupředu jsou už přednastavený (Left, Right s drženým pravým myšítkem), akorát jsem si úplně prostince nově namapoval Zavřít panel a Nový panel ve volbách (preferuju prosté Down, Up, tj. D,U). Samozřejmostí je kustomizovatelná barva a tloušťka čáry.

Skvělé je, že pokud vaše nové gesto je v konfliktu s nějakým starším, tak rozšíření vám ihned pohotově nabídne, že to starší smaže. Prostě báseň - pár sekund intuitivního nastavení a už zase používám bleskovou navigaci pomocí gest myší - excelentní, rychlé FireGestures. Jak jsem mohl bez toho tak dlouho existovat? Übercool!

pondělí 12. května 2008

Firefox 3 - navázané stahování

Firefoxu 3 Beta 5, který je dodáván s novým Ubuntu 8.04 Hardy Heron, můžu vytknout několik věcí, z nichž jedna se týká nekompatibility některých mých oblíbených pluginů a další jistého veledůležitého formuláře pro generování jistého kódu, kde se prostě Beta 5 nechytá.

Nicméně už jsem si zvyknul na "chytré" Záložky a dokonce využívám právě těch Chytrých záložek (mno to víte, vrána k vráně! totiž tučnák k vráně sedá!), protože je prima občas mrknout na Naposledy přidané.

A druhá klíčová věc, za kterou bych Firefox 3 (Beta 5) pochválil, je navazované stahování. Zkrátka stahujete a když potřebujete, můžete ve Správci stahování přerušit, vypnout kompla, políbit plyšovou tučňačku na dobrou noc, a druhý den zapnout a zase stahování navázat. Zrovna z noci na dnešek jsem si to ověřil, protože jsem už nestihnul stáhnout jednu linuxovou distribuci. Takže jsem tomu dal pauzu, vypnul prohlížeč a komp, no a dneska stačilo "odpauzovat" a stahování pokračovalo jakoby nic. Moc prima.

A když už jsme u Správce stahování - není to úžasný, že jsou informace o stahování (počet, doba do konce) vidět ve spodní liště? Na kterou když poklepnete, tak vám Správce hned vyskočí? Takže ho můžu mít pěkně vypnutýho (Úpravy > Předvolby > Hlavní: Zobrazit okno správce stahování...), aby furt nevyskakoval, ale zároveň nejsem ochuzen o okamžité info, jak dlouho ještě bude stahování pokračovat (a po kliknutí i o další)? Tomuhle říkám pokrok.

neděle 11. května 2008

Kousnuté Ubuntu? Zablokovaný svazek TrueCryptu?

Včera jsem zkoušel takovou blbost. Hehe, asi vás napadne co, ale to je jedno :-) Každopádně Ubuntu se začalo kousat a pomohl jen restart. Ubuntu za to samozřejmě nemohlo, to jen můj HW prostě není tak silný, aby utáhnul tuhle záležitost (která by ovšem jinak byla dokonalá :-) Některý menší záležitosti tak jdou udělat, ale tohle už je opravdu moc. Tam už je docela vytížení, i když to běží normálně, a ne aby to ještě TC šifroval a dešifroval :-)

Psychologicky zajímavé je to, že jsem tuhle záležitost už loni zkoušel a taky se to kousalo. Člověk má holt krátkou paměť a nezměrný idealismus. Mno, takže nic. Jsem to oddělal a Ubi už zase běží fpoho! Ale o tom jsem nechtěl.

Zajímavější totiž je situace, když zatuhne komp s otevřeným TC svazkem. Totiž ono po restartu a připojení se ten TC svazek začne chovat tak nějak divně, tak jakoby zamčeně! Asi je tam nějakej ten lock, že jo? Aby se náhodou nestalo, že po zatuhnutí a restartu by se dalo přijít k otevřenýmu TC svazku.

Každopádně ten TC svazek začal po restartu a připojení dělat neplechu a žádný úpravy práv tomu nepomohly. Celý problém se vyřešil teprve tehdy, když jsem po right clicku na daný svazek (v přehledu slotů) dal Repair Filesystem. A už to zase běží OK. Takže v případě zatuhnutí poče a zamknutí TC svazku je podle všeho nutno provést opravu filesystemu na tom svazku.

P. S. Tyhlety moje experimenty jsou jediný situace, kdy mi Ubuntu zatuhlo, jinak se nepamatuju, že by Ubuntu kompletně padlo nebo vytuhlo dlouhým během nebo spuštěním hodně programů (něco jiného je ovšem Nautilus, ale na Hardym jsem si zatím nevšimnul, že by tento problém nastal). Prostě spolehlivá stabilita operačního systému jako je Linux Ubuntu, to je další plus (vedle vzhledu, bezpečnosti, otevřenosti kódu a bezplatnosti).

středa 7. května 2008

Bojíš se BSA? Zkus Ubuntu!

Kdo chce BSA bít, ten si chat vždy najde! (anonymní moudrost)

Konejte pokání, nehodní! Přikloňte se na stranu světla, obejměte Tučňáka a radujte se! Svatý, svatý, svatý je Pán linuxů! (Evangelium podle Tuxouše)

Pročetl jsem si velmi zajímavý chat se zástupcem organizace BSA na Novinky.cz a opět mě napadá jenom jedno poselství :

Pokud máte strach, protože máte doma nelegální software, za který jste nezaplatili nebo který používáte v rozporu s jeho licenčními podmínkami, tak se ještě jednou zamyslete, jestli by vám nebylo v říši svobodného open source softwaru lépe. Konkrétně co takhle zkusit Linux Ubuntu?

Už jenom ten klid svědomí. A pak ty repositáře nabitý stovkama ba tisícovkama dokonalých programů zdarma! Kde jinde dostanete něco takového než u tučňáků?

Svobodný operační systém Linux Ubuntu je
  1. zcela zdarma
  2. jednoduchý na instalaci i ovládání
  3. bezpečný
  4. s otevřeným zdrojovým kódem (dobré vědět!)
  5. krásný
  6. v češtině
Zkrátka vhodný pro každého, kdo už neví kudytudy a kdo se každou noc nad ránem budí, jestli už mu na dveře neklepe rameno zákona.

Pro začátek zkoukněte screenshoty. Mnu, co dodat? Na výběr máte. Bejt v klidu, za vodou, nebo žít ve strachu z(e spravedlivého) trestu? Co myslíte? Nenastal už, slovy klasika, čas přiklonit se na tu správnou stranu?

čtvrtek 1. května 2008

Mobloquer 0.5 v Ubuntu 8.04 - zase o něco lepší ip blocker!

V tom všem shonu a kolotání kolem Ubuntu 8.04 Hardy Heron jsem si ani nevšimnul, že už vyšel nový Mobloquer 0.5. A jak se dalo čekat, tvůrci nelenili a přidali četná zlepšení, to hlavní jsou asi dialogy pro povolení IP adresy (Whitelist) a pro odstranění (Remove) IP adresy (Settings, tlačítka dole). Lze tedy rychle operovat s povolováním a zakazováním IP adres (vyzkoušel jsem si to na zákazu a povolení adresy localhostu). To, co je původně blokováno v Logs, lze tamtéž tlačítkem dole povolit a když změníte názor, tak zase v Settings > Whitelist IPs to lze pohodlně kliknutím oddělat, čili zakázat. Následuje několik otravných leč nutných vložení sudo hesla :-)

Související
Mobloquer - grafický front end Moblocku

neděle 27. dubna 2008

Nesvobodné ovladače (nVidia) v Ubuntu 8.04

Nainstaloval jsem a povolil nVidia nesvobodné ovladače a vypadá to, že vše pracuje OK (samozřejmě s tím, že na mém starším HW budu muset vypnout efekty, protože se mi jinak při přetížení psychedelizuje video :-).

Jediná změna u grafárny proti Gutsymu a Feistymu je v tom, že v Ubuntu 8.04 je nutno doinstalovat nvidia-settings (objeví se pak i v Systém > Správa > NVIDIA X server settings) a potom restartovat Gkrellm, aby se ukázal monitoring grafické karty (teplota) coby zvolitelná položka pro sledování v konfiguraci Gkrellmu (Konfigurace > Zabudované > Senzory > Teploty > nVidia GPU Core).

sobota 26. dubna 2008

Hardy už mi heronuje! Ubuntu 8.04 nainstalováno

Takže jo, už taky jedu na Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron. Původně jsem plánoval, že přejdu už včera, ale zdrželo mě zálohování mých "cenných" dat - nečekal jsem, že jich mám tolik. A pak jsem ještě smazal harddisk Dbanem (asi dvouhodinová záležitost). Přechod (plná instalace z cedla na prázdný hdd) byl bez problémů, tradiční Ubuntu odklikávačka.


Pár věcí přímo k Hardymu


Hardy mě příjemně překvapil (nemusel jsem nastavovat rozlišení monitoru, hezké Sledování systému...), ale pár výtek bych přece jen měl, a to ani ne tak ze svého pohledu, jako spíše z pohledu někoho, kdo chce Ubuntu teprve vyzkoušet :

1. proč není na ploše (nebo aspoň na panelu) Domovský adresář defaultně? jako já po celkem třetí instalaci nové Ubuntu verze v životě už vím, co mám udělat, ale pokud si Ubuntu zkouší někdo úplně nový, tak slovo Místa v panelu mu nejspíš moc neřekne a bude mít zbytečné potíže.

2. proč je pořád defaultně vypnutej Numlock? totéž v bleděmodrém, zase všichni kdo známe nápovědu na Ubuntu.cz, víme, jak Numlock poměrně jednoduše zapnout natrvalo, ale je to zbytečný opruz pro úplné nováčky a zdržovačka pro nás ostatní.


Firefox 3 - rychlý, pěkný, ale...


Další námitky bych měl k Firefoxu 3 Beta 5. Nevadí mi fakt, že byl použit v distru, jeho vzhled v Gnome je elegantní (sbohem, Winestripe ) a taky mi přijde o dost rychlejší než 2.X. Ale dost mě naštvaly Záložky, byl jsem zvyklý na ten starý jednoduchý systém a tři nesmazatelné (?) supersložky mě dost vytáčejí. Slovo "Správce" se nikde neobjeví, takže si musíte domyslet, na co kliknout... Záložky jsou slabina F3. Akorát se mi na nich líbí (1) ty rozklikávací šipečky, to se povedlo, a (2) že jdou stránky do Záložek přidat klikem na hvězdičku v adresním řádku.

Zaujala mě také správa doplňků, ale nakrkly mě Doporučované doplňky, protože nejdou oddělat. Lépe bych se cítil, kdyby tam tento prvek nezacláněl, protože dost mate. Rovněž je škoda, že zatím nejsou nové verze základních doplňků jako Tab Mix Plus pro Firefox 3 (což asi nebude trvat dlouho, psáno 26/27. 04. 2008), ale zase chápu, že beta je beta. update: tak jsem nedočkavě instaloval dev-build 3.6.1.080416 a Tab Mix plně funguje i v beta 5.


Celková spokojenost


Když pomineme skutečnost, že některé věci jsem ještě nezkoušel (nesvobodné ovladače na grafárnu; update: zdají se být OK), tak jsem celkově s novým Ubuntu 8.04 Hardy Heron spokojený. Například fungují všechna opatření na ochranu soukromí (blokování různých historií a nedávných dokumentů a pozic kurzorů), o nichž jsem tu dosud psal, bez problémů pracuje také secure-delete či TrueCrypt 5.1a. Jediná větší změna, které jsem si zatím všimnul v těch utilitkách, co používám, je, že pro X Sensors je třeba v příkazu (po přidání jako spouštěče na panel ve Vlastnosti) doplnit volbu -c a cestu ke konfiguráku Sensors, já to mám takhle:

/usr/bin/xsensors -c /etc/sensors3.conf

Následný monitoring hardware pomocí Gkrellmu také běží, tak teď ještě vyzkoušet ty nesvobodné ovladače pro nVidii.


související:

Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron (Linux Expres)
Ubuntu 8.04: V ostrém provozu (Root.cz)

čtvrtek 24. dubna 2008

Ubuntu 8.04 Hardy Heron je tady!

Dnes byla uvolněna finální verze nového Ubuntu, 8.04 "Hardy Heron" (Ubuntu.cz). Mark Shuttleworth oznámil vydání Hardy Herona a poděkoval na blogu celé komunitě. Už tahám desktopové .iso z jednoho českého miroru! Miror, miror, vysoká jsi! Instalovat budu ale asi až zítra. Tyjo, já snad zvědavostí neusnu! :)

středa 23. dubna 2008

OpenOffice - vymazání historie (Poslední dokumenty)

Kdysi jsem tady prezentoval návod jak blokovat takové chuťovky jako Nedávné dokumenty v Ubuntu (Místa > Nedávné dokumenty), ale nějak jsem zapomněl na Open Office. Tam jsou rovněž Poslední dokumenty a z hlediska ochrany soukromí je to katastrofa, protože jsou v nich uchovány klidně třeba cesty do TrueCrypt svazku :-) omlg!

Soubor Common.xcu uchovávající informaci o posledně otevřených dokouších je v této cestě:

$ ~/.openoffice.org2/user/registry/data/org/openoffice/
Office/
Common.xcu
(nekopírujte odtud, je tam line break)

Soubor Common.xcu je třeba bezpečně mazat, podobně jako např. složku .thumbnails. Pokud jsem si všimnul, nelze ani blokovat jeho změnu (odejmutí práv zápisu) ani jeho vytvoření (stejnojmenný adresář). Nu což, tak budeme mazat, no. Další spouštěč na panelu nikoho nezabije.

Spouštěč je Typ: Aplikace. Musíte mít samozřejmě nainstalován program secure-delete. Tento postup má tu výhodu, že Poslední dokumenty běžně fungují, ale v případě otevření nějakého privátního nebo jinak citlivého dokumentu apod. můžete tuto historii bezpečně smazat kliknutím na spouštěč. S dalším otevřeným dokumentem se ovšem soubor Common.xcu opět obnoví s aktuálními položkami.

Ve Volbách např. Textového procesoru (Nástroje > Volby) lze vypnout zálohování a nastavit vlastní cestu do nějakého bezpečného temp adresáře. Věnujte také pozornost složkám /backup a /temp v adresáři ~/.openoffice.org2/user.

sobota 19. dubna 2008

Vypnutí zatracené klávesy CAPSLOCK (Linux Ubuntu)

Dnes jsem se vážně tak strašně nasr.., když jsem při rychlém psaní dvakrát do minuty nechtěně zapnul idiotskou klávesu CAPSLOCK, kterou jsem snad v životě nepoužil, že jsem se rozhodnul ji trvale vypnout. Návod pro Linux Ubuntu jsem našel na Ubuntugeek.com :

vypnutí

$ xmodmap -e "clear Lock"

zapnutí

$ xmodmap -e "add Lock = Caps_Lock"

Tohle vypnutí je však pouze dočasné, trvá do restartu, pak se CAPSLOCK zase zapne. No tak jsem chvilku dumal, a pak jsem ten příkaz k vypnutí vrazil do Sezení v Systém > Volby > Sezení, podobně jako automaticky spouštím Gkrellm. A je to. Při startu se prostě vypne CAPSLOCK v Sezení. Nevím, jestli je to úplně penguin kosher, ale funguje to natrvalo a to je hlavní! :-)

pátek 18. dubna 2008

Wubi - škoda, ze ho nemůžu vyzkoušet!

Wubi je oficiální instalátor Ubuntu 8.04 pro Windows (screenshoty). Jo, čtete správně. Prostě si můžete nainstalovat (a odinstalovat) Linux přímo ve Windows (Linux.com) a při bootu si můžete vybrat, jestli chcete spustit Wokna nebo Linux Ubuntu. To hlavní je, že si Ubuntu můžete nainstalovat, jako by šlo o program, nemusíte modifikovat žádnou partišnu atd.

Může být vyzkoušení Linuxu ještě jednodušší?

Mrzí mě, že si Wubi nemůžu vyzkoušet, tak jako Mark Shuttleworth (Playing with Windows). Nemám kde, no. Už skoro rok jedu pod Linuxem Ubuntu a slovo "Windows" je mi tak vzdálené jako "Internet Explorer" už asi tři roky. Vážně závidím všem, kdo právě přecházejí na Linux: pro ten bezvadnej pocit objevování lepšího.

Tak či onak - ic e fájnl kauntdááůůůnn! Hardy Heron startuje 24. dubna! (Linux.com) Muck!

pátek 11. dubna 2008

Stahování videa z Youtube (Ubuntu)

Zajímalo mě, jestli a jak jde stáhnout video z Youtube v Ubuntu, a fakt že jo, velmi lehce. Návod jsem našel na webu CrazyDog.

středa 9. dubna 2008

Mobloquer - grafický front end Moblocku

Program Mobloquer je GUI pro Moblock (zkoukni screenshoty). Podařilo se mi po kratším boji nainstalovat 0. 4. 1 (návod instalace Moblocku a Mobloqueru dohromady). Říkám podařilo, aby to znělo obtížně, ale nejspíš jsem prostě někde něco měl špatně nastaveného (včetně instalovaného Firestarteru a nechuti restartovat Ubuntu :-), takže to furt nechtělo dokončit instalaci nebo co. Nakonec když jsem chtěl odinstalovat ten Firestarter, tak se objevilo, že cosi neproběhlo a cosi jako dpkg a něco hehe že musím ručně :-) Tak jsem to dal v Terminálu a hele, zbytek instalace Moblocku a Mobloqueru se dokončil správně. Tak to už jsem cejtil, že jsem na správný cestě.

Po instalaci se Mobloquer objeví v Aplikace > Internet. Moblock se samozřejmě spouští automaticky "neviditelně" se startem systému, Mobloquer si prostě jen pustíte, kdy chcete, abyste mohli s Moblockem manipulovat v GUI a viděli v Logs, co se aktuálně blokuje.

Poučenej ještě z Moblocku, povolil jsem jako odchozí spojení HTTP, HTTPS a FTP (přímo v Mobloqueru, viz Settings, to je na GUI to krásný). No a pak jsem si lámal hlavu, jak je to s těma blocklistama, nejdřív jsem viděl, že se nemůžu dostat na internet, tak jsem začal povolovat jeden blocklist za druhým, teď do toho to furt chtělo KDEsu cosu sudo heslo, nakonec jsem se mrknul, co vlastně blokuju, když inet konečně jede, a zbyly tam asi tři čtyři ty listy, tak to už jsem si řekl: Sakra, na co teda ten Mobloquer vlastně mám? :-)

Tak jsem zase všechny blocklisty aktivoval, zkusil na internet, no a pak jsem konečně přímo v tom okně Logs, ehm, povolil svůj localhost :-)) A inet šel. I se všema aktivníma blocklistama. Jestli je to tak 100% správně, to nevím, ale sudo moblock-control test v Terminálu ukázal, že Moblock běží a blokuje (status je vidět i na kartě Manage v Mobloqueru) a v Logs se objevila ta bloklá IP adresa z nějakýho toho jejich seznamu, takže asi to nějak fachčí, už nad tím nebudu hloubat :-)

Mobloquer vypadá jako Peer Guardian 2 po slabší mrtvici, ale zaplaťpánbu (thank God!), že aspoň ty hlavní operace s Moblockem jsou v GUI. Prima je tray ikona. Každopádně je hodně co zlepšovat, od přidávání jednotlivých IP do custom-blocklist.p2p v nějakým interaktivním okně až po takovou blbůstku, aby v okně Logs byly vidět všechny aktuální připojené IP, ne jenom ty zablokované, a aby se daly blokovat trvale nebo dočasně pravým kliknutím atd. Prostě to všechno, co je v PG2. Takže závěrem: Mobloquer je mnohem lepší než holej Moblock a na to základní použití stačí. Těším se na další verze, který mě budou hýčkat desítkama novejch funkcí.

sobota 29. března 2008

SIR - hromadná úprava velikosti obrázků (Ubuntu 7.10)

O hromadném přejmenování obrázků pomocí prohlížeče gThumb už jsem psal. V současné době jsem hledal také nástroj na hromadnou úpravu velikosti a kvality obrázků, fotek.

Po zběžném guglování jsem s potěšením a úlevou typického klikoše :-) našel článek Hromadné zmenšení fotografií na LinuxExpresu, v němž se popisuje prográmek SIR - Simple Image Resizer. Líbilo se mi hlavně to GUI :-) a tak jsem neváhal a stáhnul si .deb balíček pro Ubuntu (7.04).

Instalaci balíčku jsem zvolil samozřejmě ihned z downloadu, stáhly se závislosti Qt4, pak se balíček bez problémů nainstaloval. Nevšimnul jsem si, že by se někde v menu Ubuntu objevila spouštěcí ikonka, takže jsem poprvé spustil prográmek z Terminálu ( sir a enter).

Pěkný. V Options se dají nastavit parametry úprav jako default. Jediné, co bych vytknul ovládání, je chybějící možnost zvolit zavření až po potvrzení, protože se mi povedlo hned poprvé kliknout vedle během běhu (zmenšování) programu (práce v jiném okně), tj. na křížek, a program se bez dotazu zavřel.

No ale jinak teda super. V Add Dir jsem vybral adresář s fotkami, dole v okně zvolil cílový adresář (Target Folder), napsal požadované rozlišení, nacvakal kvalitu (Quality) a už to jelo, dole ubíhá progress bar a procenta. Pěkný, přehledný prográmek (ostatně viz návod na LinuxExpresu), který se mi nesmírně hodí. Hned jsem si přidal uživatelský spouštěč na panel (Typ: Aplikace, v řádku Příkaz je sir).

pátek 28. března 2008

Nová podoba Mozilla Firefox Add-ons

Nový vzhled Mozilla Firefox Add-ons, stránek s výbornými doplňky pro webový prohlížeč Firefox, působí jarně svěžím, subtilně veselým dojmem. Příjemné překvapení. A navíc Mozilláci přidali slibně vypadající šifrovací doplněk FireGPG, zatím aspoň jako experimentální (k instalaci je nutná registrace). Doufám, že autoři FireGPG zafinišují a tenhle tool se stane regulérním nástrojem pro šifrování mailů a jiných textů ve Firefoxu.

čtvrtek 27. března 2008

Snížení rychlosti CD/DVD mechaniky (Ubuntu)

Nedávno jsem v novinách četl tipy, jak snížit hlučnost počítače, a byla mezi nimi i rada ohledně hlučnosti příliš rychle čtoucích CD/DVD mechanik. Prostě snížit čtecí rychlost. Byl to návod pro Windows, ale tak jsem si řekl, že na Linuxu jde taky jistě snížit rychlost.

A taky že jo. Návod je přímo na Ubuntu Wiki. Nepotřebujete k tomu ani instalovat program. Mechanika se opravdu při čtení znatelně ztišila.

Pak jsem ještě našel možnost snížit rychlost čtení v K3B (Ubuntu.cz), konkrétně v Device > Set Read Speed. K3B prý ale rychlost čtení zase vrátí na původní, pokud někdy zvolíte funkci kopírovat CD. Tak teď netuším, jestli se to pak zase musí nastavit na nižší :-). Ovšem cédéčko už jsem nekopíroval roky, takže mě nemusí trápit nějaké opakované nastavování. Hlavně, že mechanika šlape potichu.

úterý 18. března 2008

Zabezpečený profil Firefoxu v Linuxu Ubuntu 7.10

Následující článek byl podnícen otázkou, kterou jsem si kladl poslední asi týden nebo dva: jak mám - u všech tučňáků - zabezpečit svoje Záložky ve Firefoxu, abych k nim měl přístup jenom já po vložení hesla? Jinými slovy: jak dostat Záložky na svazek zašifrovaný TrueCryptem? Zkoušel jsem pár věcí, například nastavit cestu v about:config, ale pořád se to nějak s... nedařilo. Netvrdím, že jsem našel úplně všechny způsoby, jak to (ne)jde, ale nakonec jsem se vzdal.

V čem byl problém. Problém byl v tom, že jsem se nedíval ze širší perspektivy.

OK, now I want the big picture!

Taky, že vám ho dám! :-) Řešení, jak zabezpečit Záložky bylo velmi prostinké a divím se, že mě nenapadlo dřív. Řešení (jak už vás asi napadlo z titulku) spočívá prostě a jednoduše ve vytvoření bezpečného profilu pro Firefox na zašifrovaném TC svazku. V profilu je samozřejmě všechno, Cache, cookies, rozšíření, a taky Záložky.


Vytvoření bezpečného Firefox profilu na zašifrovaném TrueCrypt svazku

Takže, co dělat pro vytvoření bezpečného profilu:
  1. zavřete prohlížeč Firefox!
  2. zálohujte si složky dosavadních profilů (případně složku defaultního) někam do zálohy, abyste je mohli obnovit, kdyby něco: profily FF se v Linuxu defaultně nacházejí v umístění ~/.mozilla/firefox/xxxxxxxx.default/
  3. připojte zašifrovaný svazek TC s volným místem, kde bude nový profil Firefoxu (FF)
  4. spusťte FF s tímto příkazem z Terminálu:
    firefox -ProfileManager
    tím se otevře okno k vytvoření nového profilu
  5. vytvořte nový profil (Create), pojmenujte ho nějak stručně a nenápadně a umístěte jeho lokaci na zašifrovaný TC svazek (Choose folder - proklikejte se až do složky připojeného TC svazku a tam si založte složku pro profil)
  6. vytvořte si na panelu uživatelský spouštěč Firefoxu s bezpečným novým profilem, abyste si ulehčili život a nemuseli spouštět Firefox v módu ručního výběru profilu, je to Aplikace a příkaz v řádku příkazu musí být:
    firefox %u -P "nazevprofilu"
Nyní zbývá už jen zkopírovat původní profil do nového a je to:
  1. zavřete prohlížeč Firefox!
  2. ve složce původního (defaultního) profilu vyberte všechny soubory a zkopírujte je do složky nového bezpečného profilu na zašifrovaném TC svazku
S původním profilem si můžete dělat, co chcete, například z něj oddělat všechno, co chcete skrýt před nepovolanými zraky, nebo můžete soubory v té složce vymazat (případě bezpečně smazat), samozřejmě nejlepší je ten profil před smazáním raději ještě někam bezpečně zálohovat. Nejlepší bude, když jen odděláte to, co chcete schovat před ostatními, a jinak tento defaultní profil necháte existovat. Náhodný pozorovatel musí mít dojem, že se tento profil používá.


Jak ovládat Firefox s profily

V podstatě máte tři možnosti:
  1. spouštět vždy Firefox s ruční volbou profilů:
    firefox -profilemanager
  2. spustit FF poprvé s ruční volbou, zvolit bezpečný profil ze seznamu a ponechat zaškrtnutou volbu Don't Ask at Startup. Tak budete "defaultně" vždy spouštět bezpečný profil bez otravné ruční volby
  3. vytvořit si druhý spouštěč pro Firefox na panelu speciálně pro bezpečný profil (viz bod 6 výše)
Osobně bych dal přednost možnosti číslo 3, a to z toho důvodu, že ke spuštění prohlížeče Firefox s bezpečným profilem je samozřejmě nutno mít otevřený (namountovaný) zašifrovaný TC svazek, kde se nachází složka tohoto bezpečného profilu. Pokud spustíte bezpečný profil bez připojeného TC svazku, prohlížeč se neotevře a bude házet hlášky o tom, že už běží. Za použití možnosti 3 máte tedy větší kontrolu a volbu, jestli potřebujete jen tak zběžně zasurfovat (spustíte běžný profil z panelu) nebo chcete používat bezpečný profil s privátními záložkami apod. (nejprve připojíte TC svazek s tímto profilem, nejlépe asi zašifrovanou partišnu, a potom spustíte druhý spouštěč na panelu).


Ochrana soukromí (Záložek a Cache)

Při použití nejlepší možnosti (č. 3 výše) celá věc funguje bezpečnostně takto:
  1. k počítači přijde nepovolaná osoba, spustí běžný spouštěč (ikonku na panelu) Firefoxu
  2. spustí se FF s defaultním profilem, kde nic důležitého, privátního atd. co potřebujete skrýt, nemáte
  3. pokud by snad nepovolaná osoba náhodou kliknula na spouštěč s bezpečným profilem (můžete si ve Vlastnosti změnit ikonku na něco opravdu nenápadného, ale spouštěč bezpečného profilu lze samozřejmě mít i skrytý přímo na zašifrované partišně, ne na panelu...), prohlížeč se vůbec nespustí a bude házet hlášku o tom, že už běží - důvodem je fakt, že nepovolaná osoba by potřebovala ke spuštění bezpečného profilu nejdřív otevřít zašifrovaný TC svazek, kde se složka tohoto profilu nachází
Takže to vypadá, že jsem konečně zabezpečil svoje Záložky ve Firefoxu, a to velmi jednoduše. Stačí na to pouze TrueCrypt a nový profil Firefoxu umístěný v zašifrovaném TC svazku.

pondělí 17. března 2008

Vyšel TrueCrypt 5.1a

Nové opravy pro vynikající open-sourceový šifrovací program TrueCrypt, verze 5.1a. Jak jsem si tak četl popis toho, co se řešilo, tak si říkám: omg. O důvod víc pro všechny lidi, co to myslej s ochranou svých dat vážně, přejít na nějakej Linux, třeba Ubuntu. Podle mě by se tým TC měl na jiné operační systémy postupně vykašlat, protože veškerá bezpečnost (a tedy i důvěryhodnost) TC na closed-sourceovém OS stojí a padá s tou složkou celé ochrany, do níž nikdo kromě autorů daného closed-source OS nesmí vidět. A pak musejí vycházet tyhle potupný bugfixy. Kdepak, jedině open-source Linux. Linux is the future of privacy and security. Vytáhněte ruce z nočníků svých iluzí a používejte k ochraně dat otevřený svobodný software.

sobota 15. března 2008

KeePassX 0.3.1 (pod Ubuntu 7.10)

Vyšla nová verze crossplatformového opensource správce hesel KeePassX 0. 3. 1, která opravuje některé bugy a přidává funkce, například automatické uzamčení databáze při nečinnosti. Portable verze pro Linux už je k dispozici, a tak jsem ji hned vyzkoušel.

Rozbalil jsem balíček portable linuxové verze (Linux Binary Bundle), vyzkoušel na USB klíčence a všechno funguje bez problémů. Pouze start (po kliknutí na keepassx.sh a Spustit) se mi zdá subjektivně trošku delší, ale to mi nevadí.

Portable verze 0. 3. 1 má snad všechno, co instalační linuxový .deb balíček. Hlavní věci, které mě zaujaly:
  • "samostatně" přístupný Password Generator
  • možnost tray icon do panelu (ušetří místo dole v taskbaru)
  • ruční nebo automatické zamknutí databáze po nečinnosti (dá se samozřejmě nastavit čas automatického)
  • hezký vzhled v GNOME (mám ten dojem, že předchozí portable, 0. 2. 2, byl snad v KDE nebo co :-)
  • font je menší, elegantnější
Celkově se mi linuxová portable verze 0. 3. 1 jeví jako plnohodnotný password manager, má skutečně snad všechny funkce a volby, co má instalační verze. Nezbývá než poděkovat týmu kolem KeePassX, udělali zase pořádný skok kupředu. Great work!